AKTUALIZOVÁNO Josef Fritzl se ve středu u Zemského soudu v rakouském Sankt Pöltenu přiznal k zotročování své dcery a k vraždě dítěte, které s ní zplodil. Jak uvedla agentura Reuters, Fritzl tak změnil svou dřívější výpověď, ve které se přiznal k ostatním obviněním, ale vraždu i zotročení popřel.

„Cítím se být vinen ve všech bodech obžaloby,“ vypověděl Fritzl před soudem ve středu ráno krátce po začátku přelíčení. Jak píše rakouský server DerStandard.at, přiznání ke všem bodům obžaloby přišlo na počátku třetího dne procesu „zcela překvapivě".

Své prohlášení tyran z Amstettenu" odůvodnil úterní projekcí videozáznamu o délce 11 hodin, z něhož si vyslechl výpověď své dcery Elisabeth. Fritzl se tak s největší pravděpodobností dočká doživotního trestu.

Ten mu hrozí právě za vraždu novorozence, který zemřel dva a půl dne po narození. Otázkou je, zda by dítě přežilo, kdyby jej odvezl k lékaři. Odborný posudek, který lékaři soudu přednesou ve středu, je totiž založen jen na základě výpovědí matky dítěte o jeho stavu a vývoji jeho zdravotních komplikací.

Soud bude ve středu pokračovat rovněž posudkem psychiatričky Adelheid Kastnerové, která již dříve uvedla, že Fritzl trpí vážnou poruchou osobnosti, což dokládají i jeho úterní výpovědi.

Dalším velkým překvapením jsou informace serveru o tom, že se úterního přelíčení, které bylo neveřejné, zúčastnila Fritzlova dcera Elisabeth. Informace o její přítomnosti, jež přinesl server Kurier.at, však zatím nikdo z představitelů soudu nepotvrdil.

Do sálu byla údajně dopravena ze zemské kliniky Mauer u Amstettenu poté, co byla z jednání vypovězena veřejnost. Shlédla pak minimálně část videa, v němž vypovídala, a večer byla opět odvezena zpět na kliniku za svými dětmi.

Podle listu Kurier se rozhodla jednání účastnit proto, že chtěla mít z jednání autentické pocity. Údajně chce totiž o svém příběhu napsat knihu.

Reklama