Opravdovou civilizaci najdete jen v hlavním městě Zimbabwe Harare a několika málo větších městech. Velká část obyvatel žije v obyčejných a pro Evropana turistu okouzlujících hliněných vesnicích.
Hwange je národní park ve kterém máte možnost užít si jedno z nejlepších afrických safari. Potkáte tady kdejaké zvíře. Po extázi z prvního slona vám přijde po pár hodinách normální, že vyrazíte autem ze zatáčky a máte co dělat, abyste ubrzdili před žirafou.Varování – nepoužívejte cesty, na kterých je cedule „road closed“. Může se vám stát, že autem zapadnete do bahna, ze kterého už se nevyhrabete (nám to trvalo „jen“ tři po čertech vyčerpávající hodiny).

Když se blížíte k městečku „Vicfalls“, už z dálky několika kilometrů se vyděsíte, že hoří les, posléze jste osvíceni poznáním, že se jedná o vodu, která se v husté mlze tříští a vypadá jako dýmový opar. Viktoriiny vodopády jsou úžasný výtvor přírody, který padá do hloubky 100 metrů a je dlouhý téměř 2 kilometry. Je to sice nejkomerčnější místo v Zimbabwe, nicméně pro Evropana zvyklého na komerci na každém kroku (nedejbože tu originál americkou), je to velice snesitelné. (dobrá rada: ze Zambijské strany je vstup mnohonásobně levnější a výhled mnohem hezčí, i když vycházka je kratší).

Kdo má dost odvahy a kamikadze sklony, nebo touží slavit každý rok dvoje narozeniny, může si zaraftovat na Zambezi. Tenhle raft patří mezi nejtěžší na světě a většina peřejí má č. 5 (pro srovnání, č. 6 je vodopád a nejtěžší úsek na Otavě v Čechách má stupeň 3). Po té, co vás průvodce uklidní, že už dlouho se nikdo neutopil a krokodýli si na vás netroufnou, vyrazíte, stále plni optimismu, vstříc první peřeji. Ještě ze tří metrů vypadá velice přátelsky, nicméně ve chvíli kdy se ocitnete přímo v ní - vyklopeni z raftu, rázem vám konečně dojde, že i člověk v záchranné vestě a s nadprůměrnými plaveckými schopnostmi se může utopit….ale stojí to za to!!

Jezero Kariba dlouhé 200 km, vám nabídne úžasné safari na lodi. Zblízka si tak můžete prohlédnout jak hroch zívá a třepe ušima, jak se koupe slon (skoro můžete být klidní, že se vám nic nestane, i když jste hodně blízko – on se bojí většinou více než vy) nebo opaluje krokodýl. Jen koupat se nemůžete,
díky všudypřítomné bilharzii (cizopasník s velice nepříjemnými následky pro zdraví).

Kdo má rád historii, neměl by vynechat Great Zimbabwe, ruiny zděných královských staveb, které mají původ ve 13. století. V těsném sousedství najdete „původní“ vesnici, ve které vám místní obyvatelé zahrají a zatančí. Zpočátku máte pocit, že je to podfuk a že stařík belhající se o holi každou chvíli umře, ale o pár minut později jej vidíte podupávat a zpívat o sto šest a bez hole. Pokud nebudete mít stejnou smůlu jako my, předpoví vám budoucnost místní věštěc (my se nic nedozvěděli, prý mu nějak nebylo dobře).


A nezapomeňte si nakoupit suvenýry – nejsou drahé a jsou parádní! Metr a půl vysoké žirafy, batiky a spousta blbůstek vás nenechá chladnými…(pokud nejste zrovna v Harare, můžete suvenýry vyměnit za svá špinavá trika, ručníky, ponožky nebo třeba polívku v sáčku…..).


Gabriela Baková
Reklama