Příjemná omamná vůně sladká jako med – tak to je frézie. Její vůni poznáme i se zavřenýma očima. Pravda, voní trošku jako růže, ale její vůně je o dost intenzivnější. Něžné květy na křehkých stoncích vydávají nezaměnitelnou vůni, které odolá jen málokdo.

 

Však se její aroma hojně využívá při výrobě parfémů. Tato něžná vůně se tak může snoubit s vůní bergamotu, mandarinek nebo  bílého pepře.

Jednoduché odrůdy vykvétají 8 až 14 květy na jednoduchém stonku, moderní odrůdy mají velké vzpřímené květy, které se doširoka rozevírají. Sehnat můžeme i odrůdy plnokvěté, nejčastěji ve žluté, bílé, červené a nachové barvě.

 

Někdo ještě může znát její dřívější název – kapská konvalinka. Prozrazuje tím původ této půvabné rostliny, kterým je Kapsko v Jižní Africe.

Původní druh pijavica měl žluté květy, díky intenzivnímu šlechtění se dnes můžeme radovat téměř z každé barvy. Poohlédněte se po žluté, bílé, nachové, růžové, oranžové, krémové nebo modré!

 

Květináři mají frézii v oblibě, je totiž velmi tvárná a hodí se do každého aranžmá, které patřičně provoní. Oblíbené jsou též jako přídavek do svatebních kytic či k přípravě různých svatebních dekorací – ozdoby do vlasů, náramky, korsáže nebo jen ozdoby svatebního stolu.

Navíc mají dlouhou životnost a řezané ve váze vydrží velmi dlouho.

 

Aby ve váze vydržely co nejdéle, musíme jim věnovat malinko péče. Hned jak frézie přineseme domů, seřízneme jim stonky asi o tři centimetry. Do vody přidáme výživu pro řezané květiny a dbáme na to, aby v blízkosti vázy nebylo zrající ovoce, např. jablka. To potom urychluje kvetení a tím i brzký konec této voňavé krásy. A nezapomeňte na to, že i řezané květiny chtějí čerstvý vzduch, takže občas v místnosti vyvětrejte. Při dobré péči vydrží ve váze asi dvanáct dní.

K dostání jsou dnes frézie po celý rok, ale nejčastěji na ně narazíte v období od února do května. Tedy právě teď je ten pravý čas frézií…

 

A to nejen těch řezaných...

Pokud je vám řezaných květin stejně jako mně spíš líto, pak se v tuto dobu můžete rozhlédnout v zahradních centrech po jejich cibulkách. Pěstování je nadmíru snadné.

 

Cibulku prostě zasadíte a čekáte. Nejprve vyroste cosi jako rákosové listí ve výšce zhruba 30 cm. Pak ovšem vykoukne stonek s poupaty a přibližně za dva týdny už se můžete radovat z květů. Jejich vůně vám doopravdy provoní přinejmenším místnost, ve které je květináč umístěn. Květy rozkvétají postupně celkově asi v rozmezí dvou týdnů.

Po odkvětu seřízněte květový stonek a listy nechte mírně zaschnout. Pak je zkraťte zhruba na třetinu a květináč můžete odložit někam na zahrádku či na balkon. Nezapomeňte na občasnou zálivku.

Doma rostlé frézie mají jen jednu nevýhodu. Rostlinka potřebuje oporu, je totiž velmi křehká a také stonky nebývají úplně nejrovnější. To ale rozhodně nedokáže zkalit radost z pěstitelského úspěchu.

 

Na podzim či začátkem zimy zjistíte, že se cibulky pomnožily a máte jich jednou tolik J. Pokud jsou pevné, a některé dokonce znovu jeví známky pučení, pak můžete směle sázet. Přibližně za měsíc se objeví první lístečky a za další dva měsíce už zase budete mít tuhle omamně voňavou krásku na návštěvě…


Sedmá soutěžní otázka: Kolika let se dožívá želva sloní?

Reklama