Čtrnáctiletý Ondra by svoji fretku Amálku za nic na světě nevyměnil. Toto malé chlupaté zvířátko si pořizoval víceméně ze zvědavosti. Jenže to netušil, že jeho Amálka, jak fretce láskyplně říká, většinu času v jeho společnosti prospí.

Ondra je už odmalička velkým milovníkem zvířat. Má doma papouška, rybičky, želvu, měl také několik křečků a králíka, ale ten už byl starý. A měl také pejska, bostonského teriéra, kterého mu bohužel před rokem přejelo auto. Druhého si pořizovat nechce, protože žádný mu prý jeho Danyho nenahradí.
Ondrovi je 14 let, po prázdninách půjde na střední. Bydlí samozřejmě ještě s rodiči a společně se svým „zvěřincem“ obývá horní patro jejich rodinné řadovky.
Rodiče si na jeho zvířátka zvykli, jen jsou občas překvapeni, s jakým novým, „budoucím členem“ rodiny se zase přiřítí.

Nový člen rodiny. Fretka Amálka

Před měsícem se stala novým obyvatelem horního patra jejich domácnosti Amálka.
Rodiče si napřed mysleli, že má Ondra nahoře nějakou slečnu, když na ni volal, ale pak zjistili, že Amálka není slečna ale fretka.
fretkaA protože Ondrova maminka je moje kamarádka, zavolala jsem jí, jestli by mi Ondru nedala na chvíli k telefonu, že by mě zajímalo, proč si pořídil zrovna fretku. Zasmála se: „Ty s ním chceš mluvit o tom smraďochovi?“

Ahoj Ondro. Chystám článek do rubriky zvířátka, a tak by mě celkem zajímalo, proč sis pořídil jako domácího mazlíčka zrovna fretku?
(smích)
Já jsem kdysi viděl film s Benem Stillerem, to je můj oblíbený herec, a tam ta jeho holka měla na vodítku fretku. Já z toho byl úplně hotový, ale měl jsem ještě Danyho, tak jsem to pak nějak vypustil. A když nám chudáka Danyho přejelo auto, dalšího pejska jsem už nechtěl, začal jsem přemýšlet o té fretce.

A kde jsi ji koupil?
Od chovatele, normálně na inzerát přes internet. Měla už i očkovací průkaz, všechno. Ale fretky už se normálně prodávají, třeba jako psi nebo kočky, to není nic nenormálního. Akorát jsem nevěděl, že pořád spí, já myslel, že s ní bude větší sranda.

Jako v tom filmu, viď? Myslím, že to bylo Riskni to s Polly. Ale tam ta fretka taky pořád spala a narážela do sloupů, to si vybavuji.
Jo, tak se ten film jmenoval. Ale ona je veselá, ale stačí, když si třeba někdo z nás lehne, tak ona si lehne také a hned spí.

Ty ji máš puštěnou normálně na volno?
Má svůj pelíšek, ale je na volno. Ale ona vydrží třeba i celý den v jednom koutě. Akorát se bojí papouška. Na toho syčí.

Fretka syčí?
Když ji něco vyvede z míry, tak vydává takové divné zvuky, jako když syčí, ale jinak je potichu.

A bereš ji sebou i ven?
To ne. Já ji mám teprve dva měsíce a ona nepotřebuje venčit. Klidně vydrží v pokoji, a když třeba nejsem doma, tak jak odejdu, tak ji na tom samém místě najdu. Prostě lehne a spí. Někdy ji vezmu na zahradu, ale ve zverimexu prodávají vodítka na fretky, tak ho asi koupím a vezmu ji ven. Ale máma říká, že budu vypadat jak šašek, když s ní půjdu. (smích)

Čím ji krmíš?
To je různé, ona má ráda všechno, kousky hovězího masa, kuře, rýži, ale nejradši má banány a teď láduje meruňky.

Kolik se taková fretka dožívá let?
Říkají tak šest, sedm.

Kam chodí na záchod?
Normálně na písek, jako kočka.

A nesmrdí?
Já to měním a vynáším.

Ale myslím, jestli ta fretka nesmrdí.
Já jsem se na to ptal toho chovatele, jestli nebude moc smrdět, i když mně by to nevadilo, ale mámě jo, a on mi řekl, že takovou tu páchnoucí tekutinu, co třeba vydávají tchoři, tak fretka ji vydává jenom, když se lekne nebo ji něco rozhodí. Zatím je v pohodě. (smích)

A spí s tebou v posteli?
Ne, to ne. Má svůj pelíšek. Ale ona usne kdekoliv, ale v posteli ji nemám, to ne.

A budí tě?
No to je taky, jak ona furt spí, tak ráno potvora nespí. Už od šesti běhá po bytě, takže do školy rozhodně nezaspím. (smích)

A vyměnil bys ji třeba za nějakého pejska?
Já už psa nechci. Danyho přejeli před rokem, pořád na něho myslím. A Amálku bych za žádné jiné zvíře nevyměnil.

Ani za nějakou dvounohou Amálku? (smích)
(smích) No tu právě nalákám na tu moji Amálku.

Čtěte také:

 

Reklama