fretka

Pokud chcete sobě nebo svému potomkovi udělat radost a jste připraveni adoptovat do rodiny zvíře, ale z nějakého důvodu nechcete ani psa, ani kočku, vyzkoušejte fretku. Má podobnou povahu jako kočka. Je to temperamentní, hravá a atraktivní šelmička.

Když mě má sestra tajuplně lákala k návštěvě s tím, že mají nový přírůstek v rodině, měla jsem jasno: Stejně jako já má ráda kočky – nejspíš to tedy bude kotě. A zřejmě hodně „ušlechtilé“, protože je má sestra snob. Ale překvapila mě. Z náruče jí vykukovalo chundelaté klubíčko, které nám pak během mé návštěvy nedalo ani na chvilku pokoj. A že jsem se bavila…

Tohle roztomilé a hravé zvířátko se dá velmi snadno ochočit. Pravda, nebude za vámi ťapat jako pejsek ani neuposlechne vaše povely, ale přiběhne na zavolání jménem. Bude-li navíc v dobrém rozpoložení, pohraje si s vámi a nechá se pomazlit. Ovšem vzhledem k tomu, že je to silná osobnost, nenechá se k ničemu nutit a vy se musíte jejím rozmarům nálad přizpůsobit.

Hrátky s „čertem“

Tato svéhlavička se totiž povahou podobá kočce, i když na rozdíl od ní neztrácí hravost ani v dospělosti. Její nejoblíbenější hrou je „bojovka“, ke které však fretka pochopitelně potřebuje soupeře. Lehké okousávání rukou a nohou při hře v pohodě přežijete. A má-li fretka fretčí společnost, vystačí si při hrátkách bez vás – a vy máte o divadlo postaráno.

Pohled na poskakujícího tvorečka s nahrbeným hřbetem vydávajícího kvokavé zvuky, kterými vás vyzývá k boji, vás totiž určitě pobaví. Dospělá fretka se často svalí na záda a lehkým kousáním vyžaduje vaši pozornost. Ovšem stejně tak fretku potěší hračka, která se bude hýbat či vydávat zvuky – míčky s rolničkou apod.

Každopádně si však zaslouží alespoň jednou denně vycházku na vodítku. Fretky totiž nejsou žádní peciválové.

fretka

Co potřebuje?

  1. Fretka je šelmička, která má ráda své pohodlí. Má-li být spokojená, pořiďte jí prostornou klec, nebo přímo voliéru, ve které jí vytvoříte pelíšek. Dobře poslouží menší deka nebo polštář. Kvůli charakteristickému pachu zvířete je nutné obojí samozřejmě občas vyprat.
  2. Klec vysypte podestýlkou (nejlepší je ta pro kočky, protože pohlcuje pachy, dobře saje a nepráší), kterou musíte často měnit. K vyměšování si fretka většinou vybere jedno místo. V dospělosti se naučí používat i kočičí záchod s pískem.
  3. Vodu jí připravte do napáječky, alespoň ji nezvrhne. Jídlo podávejte dvakrát denně v misce, která jde snadno vymýt. Stejně jako kočky má fretka ráda syrové masíčko, ale klidně si dá i suché krmení určené buď pro kočky, nebo přímo pro fretky. Spořádají ho asi kilogram za měsíc.
  4. Plánujete-li procházky s fretkou v parku nebo v lese, pořiďte si postroj (nejlépe na míru) a vodítko. Pozor dávejte na všechna větší zvířata, která by vaší šelmičce mohla ublížit, hlavně však na psy.
  5. Začínáte-li se s fretkou teprve přátelit, nezapomeňte ji za každý projev důvěry či náznak poslušnosti odměnit malým pamlskem.

Nutná očkování

  • Abyste zbytečně neohrožovali své zvířátko chorobami, nechte ho preventivně očkovat proti psince a vzteklině.
  • Důležitá je i preventivní prohlídka, při níž veterinář zkontroluje zdravotní stav fretky, ostříhá jí drápky, případně odstraní zubní kámen (jinak hrozí riziko zánětu dásní) a zkontroluje i uši. Ty byste ostatně měli kontrolovat (a čistit) i vy, stejně jako čenich a oči.
  • A stejně jako u ostatních domácích zvířátek platí „lidské“ přísloví, že čistota = půl zdraví!