Jak moc lze fretku ochočit?
Fretka nikdy nebude poslouchat jako pes. Povahou je tohle zvířátko někde mezi kočkou a tvrdohlavým jezevčíkem. Většina fretek ví, jak se jmenuje, ale reaguje na zavolání stejně jako kočka - prostě přijde, až bude chtít ona.

A je možné chovat jen jednoho jedince?
Samozřejmě je možné chovat jenom jednu fretku, ale… Fretka si potřebuje s někým hrát na bojovky a lovit kořist. Takže ten, kdo chová fretky delší dobu, většinou svému “jedináčkovi” pořídí parťáka.

5aec35a129e3fobrazek.png

Čeho si chovatelé na fretkách nejvíce cení?
Nabízelo by se, že neobvyklého barevného zbarvení. Ale každý rozumný chovatel si více cení toho, že má zdravou a šťastnou fretku, než toho, že jeho fretka bude mít na hlavě bílý „jezevčí“ pruh, ale bude možná hluchá. A čeho si na fretkách cením nejvíc já? Fretka je zvířecí kašpar, neustále poskakující a kvokající, prostě úžasný zvířecí parťák.

Zmíněný bílý pruh má nějakou souvislost s hluchotou?
U zbarvení “blaze” - to je ten jezevčí pruh je 75% jistota, že fretka bude hluchá. Je to dáno tím, že tento bílý znak je svázán s tzv. Waardenburgovým syndromem, který způsobuje hluchotu a další vrozené vady.

Říká se, že někdo „smrdí jako fretka“. Je to pravdivé přirovnání?
Před pořízením fretky je dobré jít si ji k nějakému chovateli takzvaně očuchat. Ale neřekla bych, že fretka páchne víc jako pes. Pokud fretce pravidelně uklízíme záchůdek a pereme hamaky, je fretka v domácnosti cítit minimálně. Jiné je to v okamžiku, kdy se cítí v nebezpečí, a použije pachové žlázy. Ale i to se dá zvládnout - vyvětráme a během pár minut je po zápachu. 

Jsou nějaká další negativa, která mohou chovatele nemile překvapit?
Negativa? Pokud si před pořízením fretky zjistíte, co je fretka a jak se chová, co všechno vás s ní čeká, tak pak si myslím, že vás žádná negativa nečekají.

Bývají fretky v noci hlučné?
Je pravdou, že já mám pro fretky oddělený pokojík. Mám pro ně obrovskou kovovou klec a lehké spaní, takže by mě vzbudilo třeba to, kdyby se šly napít. Ale je spousta fretkařů, kteří mají fretky v ložnici, a neslyší je.

Pro koho je fretka vhodným domácím mazlíčkem? Je vhodná i k dětem?
Fretka je vhodná pro toho, kdo tráví v zaměstnání více času. Obecně k malým dětem fretku nedoporučuji. Protože ať je to jak chce, jedná se o malou šelmu. A v případě, že ji dítě neopatrně zmáčkne, je schopná v obraně kousnout. I když na druhou stranu, mám kolem sebe dost fretkařů, kde nejdřív byla fretka, pak přišlo dítě a v pohodě to zvládají. Je to ale proto, že vědí, co od fretky mohou čekat, a její jednání předvídají.

Když fretka kousne, nemůže přenést nějakou nemoc?
Ne. Jediný problém, který může nastat, je v případě, že fretka nebude naočkovaná proti vzteklině, a pokouše.

Co fretka potřebuje ke svému životu?
Výbava pro fretku by měla obsahovat klec dostatečných rozměrů, což znamená 1,5 x 1 x O,7 m, záchůdek pro kočky, stelivo, závěsný hamak, misky (nejlépe závěsné) na granule a vodu, hračky pro kočky. Pozor musíme dávat na hračky gumové – fretka totiž gumu miluje a okusuje jí. Kousek gumy ve střevech fretky má ale ve většině případů fatální následky.

Kolik času bychom ji měli věnovat?
Fretku doporučujeme lidem, kteří tráví dost času v zaměstnání, a nemohou se z toho důvodu starat třeba o pejska, který se musí pravidelně venčit. Tohle zvířátko je totiž schopné prospat dvacet hodin denně, což ovšem neznamená, že ji necháváme celý den zavřenou. Je velmi kontaktní a společenská, takže minimálně hodinku, dvě je nutné se jí věnovat a hrát si s ní.

Snese se fretka s ostatními zvířaty?
Tak tohle se nedá zobecnit. Za tu dobu, co fretky chovám, mi jich prošlo rukama docela dost. A každá fretka je v tomto směru jiná. V naší domácnosti jsou ještě tři kocouři a malý pes. Některé fretky ostatní zvířata ignorovaly, jiné je naháněly a snažily se alespoň malinko kousnout. Pro fretku je hra na honěnou a kousanou ta největší zábava. (smích) Pozor musíme dát v případě, že v domácnosti chováme kromě fretky morče, křečka, králíka, ještěrky. Pro fretku jsou tato zvířata kořist a podle toho se k nim chová.

5aec36412a501obrazek.png

Je možné chodit s fretkou na vycházky? Je možné pouštět ji na volno?
Ano, s fretkou je možné chodit na vycházky – výhodou fretky je právě to, že ji nemusíme chodit venčit pravidelně jako třeba psa. Na vycházku prostě jdete, až když se chce vám. Ale nikdy, zdůrazňuji nikdy, nepouštíme fretku venku na volno. Fretka je opravdu velmi zvídavé zvířátko, ale bohužel domestikací částečně ztratila svůj orientační smysl. Spoléhat se jen na to, že zrovna moje fretka poslouchá na zavolání, je nejen velmi hloupé a lehkovážné, ale i nesmírně krátkozraké - fretka může zavětřit zajímavý pach, začne honit holuby v parku. A v 99 % případů už nenajde cestu zpátky. Proto když jdeme s fretkou ven, vždycky na postrojku a na vodítku.

A v bytě může být volně puštěná?
Fretka se musí nechat v bytě vyběhat, ale pod dohledem. Nedoporučuji nechávat ji volně puštěnou v bytě v době naší nepřítomnosti. Je to hrozně zvídavé zvířátko, které vleze opravdu všude, třeba do různých škvír za skříně, kde se může udusit. Je ale schopná vylézt otevřenou okenní ventilací, a protože fretky nemají odhad výšky, klidně skočí ze třetího patra. Některé fretky navíc okusují kabely a také, jak už jsem zmínila, milují gumu, takže můžou okousat hadici od pračky, těsnění u bubnu pračky… Takže pro svůj klid, když odcházím, fretku zavírám do klece.

Kde fretku pořídit? Je možné pořídit si i fretku z útulku? Zvykne si na nového majitele?
Fretka je opravdu specifické zvířátko, takže než si ji pořídíme, je dobré si zjistit, co mě s fretkou všechno čeká. Doporučuji stránky www.fretka.cz. Tady se budoucí majitel dozví opravdu všechno. Není dobré si pořizovat fretku ze zverimexu, 99 % procent těchto zvířat je z množíren, takže nevíme nic o jejich původu a nejsou zvyklé na kontakt s člověkem. Variantou je navštívit některý z útulků pro fretky a vybrat si tady. Pracovníci útulků svoje svěřence znají, takže vám s výběrem pomohou. Fretka není fixovaná na svého majitele, tak jako např. pes, takže v převážné většině případů začlenění zvířátka do nové rodiny proběhne naprosto v pohodě. V případě nějakých problémů jsou pracovníci útulku připraveni pomoci minimálně radou po telefonu.

Čtěte také:

Uložit

Reklama