French press
French press je vlastně velice jednoduché zařízení, které vám pomůže získat lahodnou kávu během chvilky. Jedná se o skleněnou konvičku, vybavenou dvěma hlavními komponenty - pístem a filtrem, které oddělí nápoj (přefiltrovanou kávu) od kávové sedliny.
Připravte si dané množství velmi hrubě namleté kávy. Kávu následně nasypte do french pressu a zalijte vodou, horkou, ne vařící (měla by mít asi 90 °C, takže ji po uvaření nechte chviličku odstát), a ne až po okraj. Nejprve použijte malé množství vody a teprve po chvíli dolijte do plna. Kávu zamíchejte, následně zakryjte víčkem s vysunutým pístem a po pár minutách (3-4 min) píst přitlačte pomalu ke dnu. Káva je v tento okamžik připravena k nalévání.
Foto: Shutterstock
Filtr
Také příprava filtrované kávy v dripperu je velice jednoduchá. Dripper představuje trychtýřek, do kterého se vkládá filtr. Může být plastový, skleněný, keramický či kovový. Dripper s filtračním papírem se vloží na nádobu, ve které chceme mít přefiltrovanou kávu. Následně se filtr propláchne horkou vodou a nasype se hrubě namletá káva. Ta se spaří horkou vodou (opět ne vařící) a jen v takovém množství, aby se voda vsákla do kávy. Po několika vteřinách dolévejte krouživými pohyby od středu filtru ke kraji (ne až na papír) zbytek vody a to v těsné blízkosti nad dripperem.
Foto: Shutterstock
Moka konvička
Mezi milovníky kávy je oblíbená také moka konvička. Chuť kávy z moka konvičky se, více než z jiných alternativních postupů přípravy kávy, podobá espressu. Šálek kávy z moka konvičky bude mít také menší objem (stejně jako espresso). Jak už asi všichni víme, princip přípravy kávy z moka konvičky nespočívá v zázraku, ale v prosté fyzice. Středně namletou kávou se naplní střední část konvičky (po okraj či po rysku) a do spodní části konvičky se nalije voda. Konvičku následně postavíme na vařič, a jakmile se v ní voda přivede k varu, začne stoupat a filtruje se přes kávu. Že je hotovo poznáme podle pískání.
Foto: Shutterstock
Džezva
Džezva je známá zejména proto, že se v ní vaří tradiční turecká káva, a to za použití jemně mletých zrn a koření (kardamom, skořice, hřebíček nebo chilli). Kovová nádobka s rukojetí, která připomíná malý rendlík, se do dvou třetin naplní studenou vodou, poté se přidá co nejjemněji namletá káva, koření, případně cukr a postaví se na vařič. Zahřívá se do chvíle, než káva začne pěnit po okraj (pozor, aby nepřetekla) a poté se na chvíli odstaví z plamene. Tento proces se zopakuje třikrát a nakonec se džezva stáhne z ohně, sklepne se její obsah a nalije se do předehřátých hrníčků.
Foto: Shutterstock
Zdroj info: komparito, coffeespot, coffeespot2, kava-kromeriz, lazenskakava, kavarnik
Čtěte také:
- Brambory versus batáty: S cukry, tuky a proteiny jsou na tom podobně, liší se ale obsahem cenných látek
- Heinz na Twitteru rozpoutal debatu, kde správně skladovat kečup. Konečně je to jasné
Nový komentář
Komentáře
Odkdy je klasická příprava kávy alternativní?
Džezva není malý rendlík, každý má naprosto odlišný tvar i použití.