Co tento styl obnáší?

Volnost mysli a pohybu, pod sebou nedotčený volný terén s mořem hlubokého prašanu a nad hlavou azurové nebe … Tak nějak by mohl freerider – lyžař i snowboardista charakterizovat to, co ho asi nejvíc baví – freeriding. Ostatně název tomu sám napovídá. Je to víc než jen image. Je to styl oblékání, hudba, názor a celkový přístup k životu.

 

Freeriding je bezesporu pohybově náročná aktivita, ale za tu nádheru a adrenalin to rozhodně stojí. Kromě zdatnosti a „vyježděnosti“ přispívá k úspěchu také kvalitní vybavení od hlavy až k patě. Netřeba zdůrazňovat, že vybavení kvalitní. Nezbytností číslo jedna by měla být přilba, která je nejdůležitějším chráničem těla jezdce. Freeride totiž není jen načechraná nekonečná pláň sněhu, ale také skály a stromy. Nabídka na trhu je už celkem slušná. Pro freeriding se doporučuje přilba s pevným skeletem kryjící zátylek hlavy a  s měkkými partiemi okolo uší. Při pořizování je dobré věnovat pozornost kompatibilitě s lyžařskými brýlemi. Lepší jsou brýle s velkými zorníky, tak aby byla mezera mezi okrajem helmy a horním okrajem brýlí co nejmenší, a to kvůli nepříjemnému studenému větru.

 

 

OBLEČENÍ

Extrémní podmínky vyžadují extrémní kvalitu. Prvotní je samozřejmě vzhled, ale pozornost by se měla věnovat i použitým materiálům, ze kterých jsou bundy a kalhoty vyrobeny. To platí i pro fleecové mikiny, spodní prádlo a rukavice. Například firma Hannah doporučuje použít pro náročné pohybové aktivity, jako je freeriding, systém vrstveného oblečení, aby byl spolehlivě odváděn od těla pot a zároveň nedocházelo ke zbytečné ztrátě tepla. Základní vrstvou je funkční spodní prádlo, které neabsorbuje tělesnou vlhkost, ale odvádí ji do další izolační vrstvy, kterou představují fleecové mikiny z materiálu typu Polarsoft. Aby nedocházelo k akumulaci vlhkosti, musí být svrchní vrstva - bunda, či kalhoty opatřeny membránou (například Climatic Active 2L) nebo sofistikovaným zátěrem (Climatic Coating), které zaručí prodyšnost a zároveň ochranu proti nepříznivým klimatickým vlivům, jako je sníh, déšť nebo vítr. Povrchová látka by měla být poddajná, otěruodolná, stálobarevná a švy podlepené. O termoizolaci se postarají kvalitní výplně (např. Thermolite Micro, Micro-tec).

 

DETAILY

Funkčnost materiálů je jedna věc, ale součástí celku jsou i zdánlivě drobné, leč velmi důležité detaily. Rukávy bund a kalhoty by nikterak neměly jezdce omezovat. K tomu, aby doslova kopírovaly pohyb jednotlivých částí těla je potřeba, aby měly technický střih. To platí i pro kapucu. Ne každému však musí vyhovovat, proto jsou lepší variantou kapuce odepínatelné. Při případném pádu je neocenitelný sněhový límec v pase a manžety v rukávech a nohavicích. Někteří výrobci, mezi nimi i Hannah, už také vyrábí funkční fleecové mikiny s oky pro palec, a to se pak na pokožku nedostane ani vločka sněhu. Kapsy by měly být snadno přístupné, prostorné a hlavně by jich měl být dostatek. Pokud je bunda opatřena průchodkou na sluchátka a kapsičkou na mobil, může být jezdec ve spojení se světem, pokud o to ovšem stojí.

 

 

LYŽE A SNOWBOARDY

Pro freeriding se upřednostňují široké lyže o individuální délce, ale raději delší. Každý z výrobců má v nabídce tyto lyže i v několika variantách. Boty pak s více jak dvěmi přezkami, aby bylo zaručeno stabilnější uchycení nohy. I snowboard pro freeriding by měl být delší, pružnější a s měkkým vázáním. Ovšem detailnější popis freeridových lyží a snowboardů je téma na samostatný a pěkně dlouhý článek. Tak příště.

 

LAVINY

Statistiky uvádějí, že každoročně zemře v Alpách pod lavinou přibližně sto lyžařů a snowboardistů, z nichž naprostá většina jezdí v terénu mimo vyznačené upravené sjezdovky. Šance na přežití se snižuje s narůstajícím časem. Patnáct minut po zasypání ještě 92 % obětí žije. Po 45 minutách, však už jen necelá čtvrtina a po hodině a půl méně než 20%. Hledání obětí může urychlit i záchranný lavinový Recco Systém, který je založený na radarové technologii a skládá se ze dvou částí – detektoru a reflektoru. Recco reflektory by měl mít na sobě každý freerider. Přední výrobci sportovního oblečení, jako je společnost Hannah všívají tyto reflektory do rukávů a nohavic lyžařských a snowboardových bund a kalhot. Doporučuje se mít reflektory dva, na každé straně těla jeden (na bundě a kalhotách). Tím se zvyšuje efekt systému. Je také možné nalepit Recco reflektor na lyžařské boty. Detektorem vysílají vyškolení záchranáři radarové vlny, které pomohou určit přesnou pozici hledaného. Jsou jím vybaveny záchranné týmy ve všech významných alpských střediscích (více než 210 evropských horských center).

 

FREE-

Kromě freeridingu existují i další názvy, jako freeskiing, či freestyle. Každý se snaží představovat trochu jiný styl ježdění, ale nelze je od sebe zcela odloučit, tak jen tak názorně - freestyle jsou skoky, u-rampa, zábradlí atd., freeskiing spojuje freeriding na lyžích a freestyle.

 

Snowboard nebo lyže? V dnešní době je to už úplně jedno, jestli jezdíte na jednom nebo dvou prkýnkách, důležité je, že vás to baví. Ostatně, na lyžích lze dělat to samé co na snowboardu a naopak.