I když se příspěvek od čtenářky Free dnešního tématu rozhodně týká, přesto je spíš smutný. Je vzpomínkou, psanou s citem a láskou.

Vánoce pro mě měli vždycky krásné kouzlo tajemného.  Dokonce jsem věřila, že Ježíšek na 100% existuje. Byl to pro mě v osmi letech Štědrý den plný zvratů. 

Nejdřív, když jsem rodiče nachytala při zdobení  stromečku, se mi ulevilo, že už teda vím jak to je. A potom ten šok dítěte zakoukaného do pohádky tak, že si ani nevšimlo hromady dárků vedle něj a všude kolem. To přeci musel být zázrak.

Jakmile přišly moje děti, snažila jsem se jim tvořit taky takové kouzelné vánoce.  Manžel byl vychovávaný jinak a moji snahu částečně nechápal a stejným dílem obdivoval.  Podnikali jsme spolu a většinou zákazníci nějaký čas před koncem roku přestali platit, to se promítlo i do štědrosti dárků.  Jemu nedělalo problém prohlásit, že letos prostě dárky nebudou, že na to nemáme.  To bych nikdy nedovolila.  Nezbylo než dárky dětem vyrábět. Jednou to byly polštářky různých zvířecích tvarů, panenky, klaunové, troufla jsme si i na domeček pro barbínu. Pravidelně jsem šila oblečení, to oceňovala děvčata. Dcerkám jsem zaklela do oříšků stříbrný řetízek. Největší nadšení sklidil ovšem karnevalový kostým španělské tanečnice s tou nejširší a nejdelší sukní. Když manžel viděl reakci naší nejmladší na tuto sukni, o které nejvíc pochyboval, prohlásil, že mám rozhodně větší cit pro dávání dárků.   Tím samozřejmě nemyslel sebe.

Čistě náhodou se mi s dlouholetým zpožděním přiznal, jak ho vánoce stresují.  Jak se bojí, co zas dostane, co za hloupost mě zas napadne.  Byla jsem z toho v šoku.  On vůbec neocenil ty permanentky na squash, tenis, masáže, saunu a bazén.  Zbytečná byla škola smyku a vyhlídkový let.  Hluboce jsem se urazila a každé další vánoce dostal košili, parfém a knihu.  Představte si, byl z toho v sedmém nebi.  Ovšem o nějakou legrační drobnost se naše tři děti vždycky postaraly.

Poslední dobou se netěším na vánoce.  Pořád se přede mnou odvíjí několik posledních vánoc jako smutný film. Před čtyřmi lety si šel manžel s naší Mollynou zaběhat, aby mě v kuchyni nezavazel.  Vrátil se s bolestí hlavy.  Další vánoce jsme už oba věděli, že jsou naše poslední společné.  A ty minulé jsem protrpěla ve snaze být příjemná a klidná, abych dvěma dospělým dětem nekazila to, co jsem se po léta snažila vyvolat.  Jaké budou ty přicházející, to nevím.  Rozhodně  nebudou bohaté. Budu se ale držet zásady.  Každý musí dostat knížku.  Pro dceru už mám Annu Kareninu, synovi koupím v anglickém originále  Stoletého starce, co vylezl z okna. Vím, že dcera dostane od přítele tenisovou raketu, tak ji trochu poškádlím a ušiju sukýnku na tenis.  Nejstarší dceři udělám radost každou drobností a hlavně, když ušiju pro vnoučka nového kašpárka, protože ten zděděný po ní se rozpadá a ten uličník nedovolí jej dát ani do pračky. To se musí dělat za jeho hlubokého spánku. Taky mu asi upletu svetřík.

A co já bych si přála.  Samozřejmě aby byli všichni moji blízcí zdraví.  A taky abych našla práci a nebyla závislá na dětech.  Mělo by to přeci být naopak. A taky bych chtěla zahnat smutky  a začít se radovat.... jenomže to mi žádný Ježíšek nenadělí, na tom musím pracovat sama.

Free

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

________________

Věřte, že se začnete radovat. Nejste sama, máte děti. A také moc - moc šikovné ruce, jak patrno z výroby vánočních dárečků, ty přece musí někde ocenit.
Přeji vám pokud možno klidný a pohodový předvánoční čas i samotné Vánoce.
Saša

Téma dnešního dne: Už kupujete vánoční dárky?

 • Máte už nějaké nakoupeny?
 • Řídíte se přáním svých dětí? (dospělých)
  nebo kupujete dle vlastního uvážení
  A také dle finančních možností
 • Nakupujete s předstihem nebo na poslední chvíli?
 • Kupujete všem příbuzným, nebo jenom některým?
 • Kupujete i svým kamarádkám a známým?
 • Kupujete na objednávku, přes internet nebo osobně?
 • Líbí se vám vánoční nákupní atmosféra nebo ji považujete za nákupní šílenství?
 • Pro koho máte dárky nakoupeny nejdřív?

O nákupech vánočních dárků, na které máte už nejvyšší čas
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: dámským parfémem od firmy Avon / CITY RUSH

parfem

Reklama