Tak tento příspěvek od čtenářky s nickem free jsem musela coby Strážničanka rozhodně ještě zveřejnit. Týká se folkloru, spojeného samozřejmě i s národní hrdostí.

Dobrý den milé ženy-in.
Přestože se říká, že v dnešní době je folklor uměle udržovaný, já  cítím, že tady u nás v mladých lidech pořád žije.  Není to jenom o tom občasném nastrojení do kroje.  Je to o pravidelných činnostech, bez kterých by nemohli být.  Ani by je nenapadlo zůstat doma, když jsou krojované hody, zpívání u vánočního stromu, velikonoční šlahačka,
stavění máje, dožínky. Toto už jsou jenom výsledky jejich snažení, kterému předchází dlouhé přípravy oblečení a pomůcek, a ty by nedělali, necítit lásku k tradicím, tanci a zpěvu. 

Když navštívíte festival ve Strážnici z osmdesáti procent potkáte mladé.  Na soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku je to sice občas jako na fotbalovém zápase plné skandování, ale v této atmosféře, zapomenete na svůj věk.  Jsem pyšná, že je tento tanec zapsaný do seznamu nehmotného dědictví UNESCO.

Do stejného seznamu patří od letošního roku taky Jízda králů.  Pocházím ze Skoronic a ty jsou známé pořádáním Jízdy králů.
Když se o Slováckém roku v Kyjově rozezní na kamenné dlažbě zvonění koňských podkov, jedoucích tryskem k radnici pro povolení, desetitísícový dav na náměstí  ztichne...a já cítím hrdost a dojetí. 

Kdysi jsem bývala součástí těchto mladých a taky se tak rozléhal zvučný hlas mého manžela,  jako teď už synů našich kamarádů... poslechněte si.

A ještě přiložím druhou ukázku ... dojemnou. Protože je to můj bratranec a taky kamarád mého manžela.

Vaše free

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

http://www.youtube.com/v/DMN2k_L0BsY?version=3

http://www.youtube.com/v/2QvPAEqGnNE?version=3

_______________________________

Milá free, děkuji za milý příspěvek, který mi připomenul, co jsem ještě ve výčtu mé hrdosti na něco (někoho) vynechala. V kroji jsem sice nikdy netancovala, ale na ten náš folklor (a věhlasný Strážnický festival) jsem taky náležitě pyšná :)
Pěkný májový den
Saša

Téma dnešního dne 9. května:
Na co jste v historii naší země hrdé?

(anebo nejste)

Vaše články budou jistě silná káva – a tu ode mě i dostanete. Mám ji už připravenou tady na stole.
Jde o dárkové balení Douwe Egbert

kava

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

 

Reklama