Film Bohemian Rhapsody, foto: CinemArt a.s.

Odpovídá Marcela, redaktorka, 48 let

Pamatuješ, kdy jsi prvně slyšela píseň od Queen a která to byla?
Je to už hodně roků – tipuji počátek osmdesátých let, kdy jsem dostala od rodičů svůj první kazeťák. Konkrétní píseň si bohužel tedy nevybavuju. Ale jisto jistě to bylo v radiu, stanice Vltava. Tam měli svůj pořad diskžokejové Miloš Skalka a Jakub Jakoubek. Jmenoval se Rytmus a v té době to působilo jako zázrak: Aktuální písničky z celého světa a ještě se zasvěceným komentářem od profesionálů. Hltala jsem každé jejich slovo a nechala se „vzdělávat“ ohledně různých hudebních trendů. V obchodě maďarské kultury v Praze jsem si pak časem pořídila některá LP (dlouhohrající desky). A tuším, že třeba album Hot Space vydal v licenci i náš Supraphon. Další zázrak… Pamětníci budou chápat, proč to tak zdůrazňuji.

Viděla jsi před Bohemian Rhapsody nějaký jiný dokument?
Ano, v dobách youtube jsem se pak zpětně podívala na ty věci, které tam byly k dispozici. Jinak ještě v éře „živoucí“ slávy jsem viděla dnes už legendární film Queen v Budapešti. Jde o záznam koncertu, jenž je obohacen o prostřihy z jejich první návštěvy za železnou oponou. Úsměvná je třeba scéna, kdy se skupina plaví na loďce po Dunaji a Freddie vtipkuje s maďarským průvodcem o tom, zda je na prodej ta krásná budova na břehu (jde o parlament). To byla doba, kdy je doslova „žral“ snad celý svět. A fakt, že i třicet let po svém vzniku má dokument na filmové databázi hodnocení 94 procent, o nesmrtelné popularitě Queenů asi vypovídá.
Film Bohemian Rhapsody, foto: CinemArt a.s.

Máš raději sběrné dokumenty z archivních záběrů, nebo tyto hrané vzpomínkové filmy?
Abych byla upřímná, docela jsem se filmu, kde bude Queeny hrát někdo jiný, bála. Pokud máte v paměti někoho téměř čtyřicet let v jeho skutečné podobě, je velmi malá pravděpodobnost, že se vám nějaký herec zavděčí v jeho roli. Špatně podle mě dopadl film Diana (2013), ačkoliv Naomi Watts mám jinak ráda a je to skvělá herečka. Ideální samozřejmě je, když se film stihne natočit za života všech aktérů, namátkou jmenujme kromě již zmíněného Queen v Budapešti Perný den s The Beatles nebo ABBA ve filmu.
O to víc mě po zhlédnutí Bohemian Rhapsody potěšilo. Odcházela jsem z kina nadšená a doufám, že se mi podaří jít ještě jednou, protože tohle se fakt povedlo.

Myslíš, že film zaujme i nefanoušky kapely, kteří budou jen zvědaví na to, jak zvládnul svou roli Rami Malek?
Pevně věřím, že ano! Pro každého, kdo jen trochu tohoto herce obdivuje, by byla věčná škoda nevidět ho v této akci. Mercuryho pohyby, gesta a osobní stylizaci na pódiu zvládá naprosto famózně. Výsledek působí tak přirozeně, ale jsou za ním jistě hodiny tvrdé dřiny, protože Freddie Mercury byl jedinečný ve všem, co dělal.

Který moment ve filmu tě překvapil a který tě zasáhl emočně nejvíc?
Už úvodní scéna je překvapivě luxusní. To, jak se Freddie připravuje a pak vstoupí na stage před vyprodaný stadion, je silný zážitek. Umocňuje ho navíc skutečnost, že se divák spolu s ním dívá do reálného hlediště snad nejznámějšího stadionu v Evropě. To vše v rámci legendárního koncertu pro hladovějící Etiopii LIVE AID. Jinak tak nějak předpokládám, že žádné oko nezůstane suché při scéně v nemocnici, jež je podkreslena samozřejmě klasikou Who wants to live forever. A já osobně byla ještě dojata tou klíčovou chvílí, kdy Freddie oznámí zbývajícím členům skupiny, že je smrtelně nemocný a vysvětlí jim, co po nich chce. Velmi mě pak bavila scénka o vzniku hitu We Will Rock You. Jeho autorem je Brian May a, mimochodem, právě jeho filmový představitel je tedy k nerozeznání od originálu (smích).

Doporučila bys film všem, nebo si myslíš, že je jen pro fanoušky?
Tak z logiky věci nepřepokládám, že se na film pohrne například zapřísáhlý a celoživotní vyznavač folku. Na druhou stranu ze svého okolí vím, že se snímek líbil i lidem, kteří třeba poslouchají tvrdší muziku, ale ocenili, jak je film dobře udělaný. Co bych ale určitě doporučila všem, kteří jej chtějí vidět, aby nečekali až na dobu, kdy vyjde na DVD. Tohle je totiž film pro velké plátno, jak by řekl můj bývalý kolega, od kterého jsem se o kinematografii naučila snad celkem hodně.

Bohemian Rhapsody, CinemArt a.s.

Odpovídá Kristina Vodičková, editorka, 32 let

Patříš do mladší generace, jež už skupinu Queen v dobách její největší slávy v původním složení nepamatuje. Kdy a za jakým „okolností“ jsi je objevila a co tě na nich upoutalo?
Nejspíš nezapadám do své doby, protože já Queen a hlavně Freddieho miluju odmalička. Pamatuju si jistě, že první píseň, kterou jsem slyšela a hlavně viděla, byl hit s nejlepším videoklipem „I want to break free“. Zamilovala jsem se do toho vtipu a do Freddieho na první pohled a už se to nikdy nezměnilo. Tuším, že mi bylo mezi 8-10 lety.

Vím, že jsi o skupině viděla snad všechny dokumenty a její historii a vývoj máš v malíčku. Která událost je třeba podle tebe méně známá, co takový ten „normální“ posluchač asi neví, a ty tomu přikládáš důležitost?
Pokud mluvíme o filmu a co postrádá z pohledu všech mnou zhlédnutých dokumentů,  tak mi asi maličko chyběla informace o tom, že Queen docela dlouhou dobu, i když už byli slavní, neměli peníze a sami redaktoři časopisů jim nosili občerstvení na rozhovory. Druhou věcí, která je možná hnidopišská, ale film se jmenuje Bohemian Rhapsody, a i když se díky němu člověk dozví, jak to vypadalo ve studiu a co si všechno kluci tehdy řekli, tak nezazněla podstatná věc - že tahle píseň se točila v pěti různých studiích, tedy nejen v Rockfieldu, jak to ve filmu vypadá.

Jak se ti líbilo herecké obsazení a co na jejich výkonech nejvíce oceňuješ?
Z filmu jsem naprosto nadšená a jsem si jistá, že na něj nejméně ještě třikrát půjdu do kina a DVD si domů také pořídím. Herecké obsazení je opravdu vybrané s vytříbeným vkusem a například Brian May je od svého filmového ztvárnění k nerozeznání. Celou dobu máte pocit, že si tu roli zahrál on sám a jen zázračně omládl. Freddie je jedinečný a zhostit se této role nebylo pro Ramiho Maleka jednoduché, ale zvládnul to výborně. Ač se může někomu zdát, že jsou jeho zuby přehnané, podívejte se na pár dokumentů a rozhovorů s Freddiem a uvidíte, že jsou naprosto totožné s těmi umělými, co měl Rami. Velice oceňuji, že zůstala reálná hudba Queenů a nic se nepřezpívávalo, jako bývá u některých životopisných filmů zvykem. Film vás vtáhne do děje a budete chtít, aby nikdy neskončil. Pokud tedy milujete hudbu kapely Queen.

Ve filmu je řada opravu působivě udělaných scén. Kdybys měla vyzvednout jednu, která na tebe nejvíce zapůsobila a proč?
Rozhodně to byl vstup na pódium ve Wembley při koncertu Live Aid. Měla jsem pocit, že jsem tam s nimi a ihned mi naskočila husí kůže, protože tohle vystoupení si na Youtube pouštím často. Druhou velice emotivní scénou pro mě byl úsek od momentu, kdy se Freddie dozví o své nemoci a následně to sděluje kapele. Jsem citlivá a slzy mi z očí opravdu vytryskly.

Co bys vzkázala lidem, kteří váhají ohledně návštěvy kina?
Jste fanoušci, máte rádi jejich hudbu, zajímá vás pozadí některých zásadních písní, chcete slyšet, jak a proč se kapela rozešla a za jakých podmínek se znovu sešla? Pokud jste si alespoň jednou řekli, že ano, pak na film zajděte. Ovšem nečekejte, že se dozvíte do detailů pozadí celé kariéry Queen, na to jsou právě ty dokumenty, které jsou několikahodinové, a pokud by měl být film opravdu o celé éře Queen, rozhodně by se nevešel do 128 minut. Film je to propracovaný a je dobře, že si s ním kapela společně s filmaři dala tolik na čas. Díky vizuálním a zvukovým možnostem, které dnešní filmy mají, jde o jedinečný zážitek. A pozor, u filmu vás nečeká jen dojemný pláč, ale také pár velice povedených vtípků jak jinak než ve stylu britského humoru.

Film Bohemian Rhapsody, foto: CinemArt a.s.

Zajímavosti nejen o filmu:

  • Brian May, kytarista skupiny Queen, s filmaři úzce spolupracoval a jejich práci hodnotí slovy: „Film Bohemian Rhapsody vypráví o rodinách a vztazích, o nadějích a touhách, o smutku a zklamáních, ale hlavně o vítězstvích a naplnění snů. A to způsobem, který se dotkne každého. Nebyla to snadná cesta - ale všechny nejdůležitější cesty jsou takové! Rami, Lucy a kluci dali dohromady monumentální show - mnohem lepší než je originál!
  • Freddie měl v horní čelisti o čtyři zuby navíc, což zapříčinilo, že mu přední zuby znatelně vyčnívaly. Nikdy ale neuvažoval, že by si chrup nechal opravit, protože věřil, že to dodává jeho hlasu zvláštní zvuk – legendární čtyřoktávový rozsah.
  • V době, kdy Queen zatím čekali na svůj úspěch, Brian May učil matematiku a přírodní vědy ve škole v centru Londýna.
  • Freddie miloval kočky a několik jich vlastnil, což je ve filmu často vidět. 
  • Baskytaristu Johna „Deacy“ Deacona, hraje Joe Mazzello. To je ten chlapeček, který se ztratil před lety v Jurském parku.
  • Přestože nevěřil v astrologii, navrhl Freddie znak Queen složený z astrologických znamení čtyř členů: dva Lvi, jeden Rak a jedna Panna.
  • „Bohemian Rhapsody“ je jediným singlem, který ve Velké Británii dostáhl první příčky ve čtyřech letech – a to v roce 1975, 1976, 1991 a 1992. Dá se očekávat, že tomu tak asi bude i letos.

(zdroj: CinemArt a.s. )

Přečtěte si také: 

Reklama