Až skončí toto přechodné pršavé období, máte jedinečnou příležitost vydat se do Františkových Lázní. 
Co třeba příští týden, kdy od 12. do 15. května probíhá Slavnostní zahájení lázeňské sezóny 2005. Jeho součástí je svěcení pramenů a slavnostní otevření nové promenády u Františkova pramene.

Ne vždy byly Františkovy Lázně městem a lázněmi. Lázně byly založeny na konci 18. století, kdy rok 1793 byl vyústěním snah doktora Adlera o využití pramenů jako cíleného léčebného prostředku. Musel žádat o pomoc až u císařského dvora a jeho snaha byla nakonec korunována úspěchem.

Základem lázní je Františkův pramen, v počátcích zvaný Slatinná kyselka. Původně se nacházel 6 km od Chebu, kde bývali ubytováni pacienti. Nejprve byla kolem pramene zřízena lázeňská osada, jež byla vlastně kolonií Chebu, ale v roce 1852 se z kolonie stala obec, a císařským dekretem byla v roce 1865 povýšena na město.

Za svoji příkladnou péči o architektutu, rozvoj lázeňství a citlivý přístup k tradicím byly vyhlášeny Františkovy Lázně Historickým městem roku 2004. Když do lázní přijdete, spatříte architektonické styly vlastní tomuto městu: historický romantismus, secesi i klasicismus. 

Lázeňská péče

Chloubou lázní je 21 minerálních pramenů, síranoželezitá slatina a přírodní vývěr oxidu uhličitého. Františkovy Lázně jsou proslavené léčbou ženských nemocí - léčí se zde sterilita (primární i sekundární), poruchy menstruačního cyklu. Přijíždějí sem i ženy s onemocněními vnitřních rodidel, po gynekologických operacích, a též zmírnit klimakterické obtíže. Významnou součástí léčby je rehabilitace pacientek po onkologické léčbě ženských orgánů a prsů.

Františkovy Lázně jsou ovšem balzámem i na poruchy pohybového ústrojí, srdce a krevního oběhu, i na  trávicí obtíže.

Pokud se do lázní dostanete jako pacient/pacientka, setkáte se s následujícími procedurami:

* koupele v minerální vodě - uhličité koupele
* plynové uhličité koupele
* plynové injekce - aplikace oxidu uhličitého
* slatinné procedury - koupele, zábaly, poševní tampony
* vaginální irrigace (výplach) minerální vodou

 

Zdroj: www.mufrlazne.cz a www.franzensbad.cz

Pozn. redaktorky: do lázní nemusíte jet jako pacient, informujte se o různých typech pobytů. Taková slatinná koupel je úžasné "pošušňáníčko" v bahýnku.