m

Když se řekne francouzský styl, většinou se nám vybaví styl Provence spojený s venkovem. Nebo romantické budoáry jako z filmů o Angelice. Obojí je správně, ale nic se nebere tak vážně. Francouzský styl v zařizování bytu je stejně rozmanitý, velkorysý a dokonalý v kombinování zdánlivě nesourodého jako v módě.  

Mám ráda knihy o bydlení a už jsem jich nashromáždila pěknou řádku. Prostřednictvím životního stylu v různých koutech světa si můžu snít a cestovat, aniž bych vytáhla paty. Je to romantické, ale i velmi inspirativní. Barvy, vzory, materiály, to vše hodně vypovídá o dané kultuře.

Líbí se mi mnoho stylů, ale většina z nich je příliš specifická, vázaná na klima a dané prostředí, takže se dost těžko „implantuje“ do našich bytů. Jedním z těch, kterým se můžeme poměrně snadno inspirovat a v něčem ho i napodobit, je styl bydlení, který milují Francouzi.

Má v sobě nejen romantiku, ale i velkou vášeň pro historii a vše, co nese punc originality. Francouzi milují „bleší trhy, vetešnictví a vše, co má nějakou historii. Nechávají vyniknout původní patinu, ale také se nezdráhají  dát starým věcem nový kabát. To se týká hlavně sedacího nábytku, kterého si obzvlášť cení, ale i různých komod neobvyklých tvarů.

Minimalistický design jim nic neříká, a když už ho do svého bytu pustí, vždycky ho „okoření“ nějakým starým kouskem. Třeba sochou, výrazným rámem, nebo pohovkou. Tyto předměty pak hrají dominantní roli a moderní zařízení jim pouze sekunduje.

Dokážou si pohrát i s doplňky, (kterých je na náš vkus až moc) a s celkovou barevností, která dává interiérům určitý řád. Křiklavost je jim cizí, přednost mají spíš něžné pastelové tóny, které působí velmi přívětivě a sjednocují prostor.

Samozřejmě, že nic není podle pravidel, a to je mi moc sympatické.

Když si prohlížíte interiéry ve francouzském stylu, vždycky máte pocit zabydlenosti. Při zachování  harmonie a dobrého vkusu, a to neumí každý.

V tom bychom se mohli inspirovat, co říkáte?

Foto: facebook Veranda a facebook Elle Decoraion

Čtěte také:

Reklama