Máte-li rádi malé a stále veselé psy, kteří chrápou, chrochtají, říhají a prdí, potom je pro vás francouzský buldoček ztělesněným ideálem! Přečíst si o této svérázné psí rase můžete v dalším pokračování našeho Atlasu psích plemen...

Země původu: Franciebuldoček
Použití: Společenský, hlídací a doprovodný pes
Klasifikace podle FCI:

Velikost v kohoutku: 30,5 až 31,5 cm
Hmotnost: 8 až 14 kg
Průměrně se dožívá: až 13 let
Chovatelský klub:

  • Klub chovatelů francouzských buldočků (www.kfb.cz)

Historie plemene...

Jako všechny dogy pochází také francouzský buldoček pravděpodobně z Molossů z Epiru a z římského císařství. Je příbuzný s předky buldoka z Velké Britanie, s alanskými středověkými psy a s velkými a malými dogami francouzskými. Francouzští buldočci, jak je dnes známe, jsou výsledkem různých křížení, která prováděli zkušení chovatelé v letech 1880 v dělnických čtvrtích Paříže. Svého času pes nosičů břemen v pařížské centrální tržnici, pes řezníků a kočích, se díky své výjimečné tělesné stavbě a povaze dokázal rychle probojovat do lepší společnosti a podmanit si svět umělců. Tak se rychle rozšiřoval. První klub pro toto plemeno byl založen v Paříži roku 1880. První plemenná kniha je datována od roku 1885 a první standard byl sestaven v roce 1898, v roce, ve kterém uznala Société Centrale Canine francouzského buldočka jako plemeno. První pes tohoto plemene byl vystavován již v roce 1887.

Standard byl pozměněn v letech 1931-32 a 1948, nově přepracován byl v roce 1986 pány H. F. Renantem a R. Triquetem (zveřejněno v FCI v roce 1987), pak byl ještě v roce 1994 znovu zkoncipován výborem francouzského klubu pro francouzské buldočky (Club Bouledogue Français) ve spolupráci s R. Triquetem.

Vzhled psa...

buldoček

Buldoček je typický moloss malého formátu. I přes svoji malou velikost silný, v každém ohledu krátký a kompaktní, podsaditý pes s krátkou srstí, krátkým tuponosým obličejem, vztyčenýma ušima a přirozeně krátkým ocasem. Musí působit dojmem živého, bystrého, velmi svalnatého zvířete, kompaktní struktury a solidní stavby kostry.

Povaha francouzského buldočka...

Družný, veselý, hravý, sportovní, bystrý. Obzvlášť milý ve styku se svými majiteli a s dětmi.

Jak o něj pečovat?

Co se týče výchovy, jde o plemeno velice nenáročné a poslušné, někdy sice mírně tvrdohlavé, ale přátelské k lidem i ostatním psům. Buldoček je velice vhodný k dětem a zvládnou ho také důchodci.

Srst nepotřebuje žádnou úpravu, pozor je potřeba dát na překrmování, protože buldoček si neumí říct dost - je to velký jedlík, který má sklony k obezitě.

Buldoček také není žádný sprinter, v létě mívá problémy s dýcháním, proto mu vyhovují spíše krátké procházky stínem. A když už jsme u toho přirovnání k sportovcům, buldočka bychom mohli postavit vedle miniaturního zápasníka sumo, na svoji velikost má totiž opravdu slušnou sílu.

Mé zkušenosti s buldinkami Dixou I. a Dixou II.

Když jsme byli s bratrem malí, tuze jsme toužili po tom mít doma pejska. Nakonec jsme rodiče oblomili a instruktorka z Jisker nám donesla domů malého francouzského buldočka. Tenkrát jsme nikdo netušili, jakého psa si pořizujeme. Bylo to ještě za totality a buldočci zde nebyli nijak rozšíření. Vzpomínám si, jak si lidé mysleli, že vodíme na procházku čínské prasátko.

Ostatně s prasátkem mají buldočci mnoho společného, zejména zvukové projevy. Protože mají zkrácený čumák, a klikatou nosní přepážku, tak při dýchání neustále chrochtají, v naci samozřejmě chrápou a dělají i jiné zvuky (tušíte správně, často říhají, neb zhltnou, na co přijdou a samozřejmě prdí).

Mít doma buldočka vám přinese neskonalé okamžiky štěstí (naše buldinky byly obě neuvěřitelně laskavé, přítulné, rády se mazlily, rády si hrály, koukaly se s námi na televizi), mnoho společenských faux pas (vzpomínám si, jak přišla na návštěvu sestřenka a Dixinka jí vyskočila v křesle do klína, tak ji začala sestřenka drbat na bříšku, nevědouc, co činí, buldinka si jí vydatně prdnula přímo do tváře), i spoustu starostí (buldoček je pes, který trpí různými zdravotními obtížemi, zvlášť potom v létě, kdy s buldočkům špatně dýchá, se musí dávat pozor na přehřátí).

Každá byla jiná - v naší rodině byly dvě Dixinky. První byla pes „vedecký“, jak ji pojmenoval bratr, protože všemu hned rozuměla, všechno se hned naučila. Okamžitě třeba chápala, proč nesmí na silnici, byla pozorná a snažila se každý příkaz splnit hned napoprvé. Druhá Dixinka byla naopak ve srovnání s tou první hloupoučká a vždycky překvapená, když se „něco nepovedlo tak, jak předpokládala“.

Buldoček je pes pro specifickou povahu lidí, jejich nešvary vám nesmí vadit, ale když si je zamilujete, budete mít jedinečného společníka!

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama