
Ale mají možnost to napravit, neb právě v Paříži probíhá 23. knižní veletrh. A nás čeká tato událost v Praze za měsíc – na konci dubna.
Je to pár měsíců, co jsem si stýskala, jak jsem na štíru se čtením knih. Můj „čtecí“ čas byl věnován hlavně časopisům. Sice pořád ještě nezvládám bichle, ale situace se změnila k lepšímu. Zato západním směrem od ČR je situace na pováženou.
Počet "knihomolů" lehce klesl: 44% Francouzů si nekoupilo jedinou knihu za minulý rok a 39 % za poslední rok žádnou nečetlo. Tento fakt mne docela překvapil, protože jsem si ve větších městech ve Francii nemohla nevšimnout čtenářů zahloubaných do knih – hlavně v dopravních prostředcích.
Výše uvedený fakt je výsledkem velké ankety na téma „Jak se změnily čtenářské zájmy Francouzů od poslední ankety“, vedené ministerstvem kultury v roce 1997. V tomto roce anketa říká, že 2O % čtenářů četlo za uplynulých dvanáct měsíců minimálně 20 knih, zatímco současné výsledky ukázaly, že jich je pouze 18%. Notoričtí „nekupovači“ knih se rekrutují z řad mužů (62%) a z řad obyvatel menších měst (58 % si nekoupilo žádnou knihu za uplynulý rok).

A co nám bylo odhaleno dále:
* 19 % Francouzů, prý stabilní počet, je zapsáno v knihovně.
* román (detektivní, sci-fi, klasický nebo zahraniční) vede nad ostatními žánry
* 25 % kupujících chodí do klasických knihkupectví, 25 % v obchodních domech zaměřených na knihy a 27 % v super/hypermarketu.
A co vede obyvatele Francie k nákupu? 42 % kupujících prohlašuje, že se rozhoduje buď podle vzhledu obalu nebo podle stručného obsahu knihy. Doporučení přátel platí ve 38 % a kritikové a knihkupci jsou až daleko vzadu s 20 % a 7 %.
Jak se na to díváte Vy? Je vůbec možné nepřečíst si knížku? Soudě podle Knihomolného auditka, naprosto nemožné!
Ještě pro doplnění: , v průběhu únoru t.r. byl dotazován vzorek 1 008 osob od 15. let výše po celém území Francie.
Podle zahraničních webů z 21/3/03
Nový komentář
Komentáře
Abych nekupovala tolik knih chodím do dvou knihoven. Stejně to moc nepomáhá a knížky kupuju a kupuju až nejsou kam dávat. A všechny je čtu. Čtu všechno, čtu ráda. Mám pár knížek i na PC, ale z těch nemám tak velký požitek, papír je prostě papír.
Ťapina: no já jsem na tom podobně. Přečetla jsem si od Spěváčka Karla IV. a nevím, kde se ve mne vzalo to chtění, mít knihu doma. Ozval se mi jeden pán a prodal mi ji velmi lacino. Gerda to má lepší. Má možnost si koupit knihy za lácu.
Bobina: knihomol, protože žere knížky
Miláček je knižní šílenec, kdykoliv ho pustím do knihkupectví, tak je schopen tam nechat několik tisíc. Naštěstí máme podobný vkus, takže si jeho úlovky většinou přečtu taky. Samozřejmě kniha nesmí chybět pod vánočním stromkem.
Já jsem dřív taky četla výhradně knihy z knihovny, nechtělo se mi za ně utrácet, ale pak se našly takové tituly, u kterých jsem zalitovala, že je nemám doma, klidně bych si to přečetla ještě jednou. Takže teď se mi někdy stane, že si přečtu knížku z knihovny a pak si ji koupím.
Knihy nekupuji, stejně je přečtu jen jednou. Chodím do knihovny. Taky bych se za rok nedoplatila. Sice nečtu moc tak 1-2 knihy měsíčně, ale pod 100.- kč nejdou.
Knihy kupujeme dětem, různé enciklopedie a dětskou četbu, třeba k svátku atd.
Ráda bych se dozvěděla, jak je na tom se čtením a kupováním knížek český národ.
Já si knížky kupuju, ale už nemám tolik času na jejich čtení, kolik bych chtěla.
Čtenářům a čtenářkám zdar!
bez knižek nepřežiju ročně si jich pořídím tak v průměru asi 20 a přečtu něco přes 70...takže už jsi je všechny ani vlastně moc dobře napamatuji a tak si vedu i do ted čtenářský deník....