44% Francouzů si nekoupilo během posledního roku žádnou knihu.
Ale mají možnost to napravit, neb právě v Paříži probíhá 23. knižní veletrh. A nás čeká tato událost v Praze za měsíc – na konci dubna.

Je to pár měsíců, co jsem si stýskala, jak jsem na štíru se čtením knih. Můj „čtecí“ čas byl věnován hlavně časopisům. Sice pořád ještě nezvládám bichle, ale situace se změnila k lepšímu. Zato západním směrem od ČR je situace na pováženou.

Počet "knihomolů" lehce klesl: 44% Francouzů si nekoupilo jedinou knihu za minulý rok a 39 % za poslední rok žádnou nečetlo. Tento fakt mne docela překvapil, protože jsem si ve větších městech ve Francii nemohla nevšimnout čtenářů zahloubaných do knih – hlavně v dopravních prostředcích.

Výše uvedený fakt je výsledkem velké ankety na téma „Jak se změnily čtenářské zájmy Francouzů od poslední ankety“, vedené ministerstvem kultury v roce 1997. V tomto roce anketa říká, že 2O % čtenářů četlo za uplynulých dvanáct měsíců minimálně 20 knih, zatímco současné výsledky ukázaly, že jich je pouze 18%. Notoričtí „nekupovači“ knih se rekrutují z řad mužů (62%) a z řad obyvatel menších měst (58 % si nekoupilo žádnou knihu za uplynulý rok).

Nevím, zda to víte, ale ve Francii je velmi oblíbený formát knih zvaný „livre de poche“ – „kapesní knihy“ (rozměry jsou přibližně 12 cm x 16 cm). Kniha nezabere moc místa, moc neváží a také její cena je výhodná. Tento formát se používá jak pro beletrii, tak i pro knihy tématické – náboženství, ekonomii, právo, atd. A anketa ukázala, že skoro exkluzivními kupujícími těchto knih, jsou lidé do 35 let.

A co nám bylo odhaleno dále:

* 19 % Francouzů, prý stabilní počet, je zapsáno v knihovně.
* román (detektivní, sci-fi, klasický nebo zahraniční) vede nad ostatními žánry
* 25 % kupujících chodí do klasických knihkupectví, 25 % v obchodních domech zaměřených na knihy a 27 % v super/hypermarketu.

A co vede obyvatele Francie k nákupu? 42 % kupujících prohlašuje, že se rozhoduje buď podle vzhledu obalu nebo podle stručného obsahu knihy. Doporučení přátel platí ve 38 % a kritikové a knihkupci jsou až daleko vzadu s 20 % a 7 %.

Jak se na to díváte Vy? Je vůbec možné nepřečíst si knížku? Soudě podle Knihomolného auditka, naprosto nemožné!

Ještě pro doplnění: , v průběhu únoru t.r. byl dotazován vzorek 1 008 osob od 15. let výše po celém území Francie.

Podle zahraničních webů z 21/3/03


Reklama