Shera Kerienski se tímto způsobem snaží bojovat za to, aby byla menstruace vnímána jako běžná součást života ženy. Aby se o ní něžné pohlaví nebálo veřejně mluvit a nestydělo se za ni. Nikoliv, aby byla považována za něco nechutného a nevhodného k debatám.
 
Sheru na sociální síti sleduje přes milion lidí. Svůj dosah se tedy rozhodla využít pro šíření osvěty na téma menstruace. „Rozhodla jsem se promluvit o jednom velkém tabu, kterým je menstruace. Nevybraly jsme si ji a žijeme s ní každý měsíc. Je naprosto přirozená. Naše dny nám působí bolesti, jsou nepříjemné a mění se s nimi i naše nálada. Jsem pyšná na to, že mám své dny. Jsou krásné, přirozené a označují určité období v životě ženy. Buďte na ně hrdé i vy. Milujte samy sebe a milujte i tyto dny,“ povzbudila své fanynky v textu u fotografie.

Shera ovšem není první a určitě ani poslední, kdo se téma menstruace snaží prolomit. Vloni to byli zase bollywoodští herci, kteří se v rámci propagace filmu Pad Man na Instagramu fotografovali s vložkami v ruce a navzájem se nominovali. K tomu ještě přikládali text: „Ano, to co mám v ruce je vložka a necítím se divně. Je to přirozené! Perioda.“ Nakonec se celé výzvy účastnily desítky osobností po celé Indii i osobnosti z dalších koutů světa. Pad Man vypráví skutečný příběh o muži jménem Arunachalam Muruganantham, který přišel s revoluční metodou výroby cenově výhodných hygienických vložek. Díky tomu pomohl zlepšit menstruační zdraví a poskytl výhodně vložky venkovským ženám v Indii i mimo ni.
 
Jedním z cílů komedie bylo oslovení širokého publika a vytváření povědomí a zpochybnění tabu kolem menstruace nejen v Indii. Tabu menstruace není problémem jen chudých zemí, avšak týká se i jiných částí světa. Například podle průzkumů v USA 42 % žen zažilo během menstruace pocit hanby, 58 % cítí rozpaky a 73 % skrývá vložky a tampony, aby je u nich nikdo neviděl. Zkrátka se stydí za to, když mají menstruaci.

Reklama