O Madeiře jsme už psali tolikrát, že tu jen těžko objevíme něco nového. Přesto by byla škoda nevyužít krásných fotek, které z ostrova přivezla paní Hana, když tu byla na dovolené s redakční kamarádkou Dášou.

Když jsem se dozvěděl, že kamarádka Dáša jede na Madeiru, hned jsem jí zaúkoloval: „Nezapomeň tam hodně fotit, uděláme pak nějaký fotovýlet po Madeiře do magazínu.“ Jaký byl můj šok, když mi po návratu řekla: „No, moc jsem toho nevyfotila.“ To snad ne! Nakonec se ale vše vysvětlilo: „Fotila Hanka, tak jsem fotit nemusela a mohla se kochat.“

Fotek z Madeiry přivezli asi 3000! Rozhodl jsem se je roztřídit do tří fotogalerií, ale nebojte, nebudete muset projíždět tři tisícovky snímků, udělal jsem samozřejmě výběr.

První galerii jsem nazval: Takhle kvete Madeira. Dáša mi k ní řekla jediné: „Madeira je hlavně o kytičkách. Na fotkách to tolik patrné není, ale květů je tu spousta. Ty, co vypadají jako obyčejné zahradní kytky si ale musíš představit desetkrát tak velké.“

FOTOGALERIE: Takhle kvete Madeira, 29 snímků

Krásné a krkolomné levády – to je název druhé fotogalerie. „Nejcharakterističtějším architektonickým prvkem Madeiry jsou lévady – zavlažovací systémy přivádějící vodu z horských oblastí do nížin, které by jinak trpěly suchem,“ vysvětlila mi Dáša. Jsou to někdy kamenné, většinou však betonové strouhy, jejichž celková délka dosahuje úctyhodných 2000 kilometrů. „Kolem levád jsou vystavěny úzké, různě upravené chodníčky a cestičky, jenž nabízejí ideální trasy pro turisty, kteří tak mohou kopcovitou krajinu Madeiry projít prakticky po rovině. Nebýt levád, musely by se při příjezdu fasovat mačky a horolezecká lana.“ Levády sledují svůj směr a spád navzdory komplikovanému terénu. Jsou vysekány do skály v téměř kolmé stěně, procházejí po mostech (ano, tečou horem, takže jsou to vlastně takové mosty naruby), dokonce jsou místy vedeny i skrz tunely, aby se voda dostala na sušší stranu ostrova. Hustá síť levád tak vytváří řadu zajímavých křižovatek! „Je až neuvěřitelné, jaké monstrstavby zvládli na Madeiře vystavět jen kvůli soutoku pár kanálků,“ vypráví zaujatě Dáša.

FOTOGALERIE: Krásné a krkolomné levády, 18 snímků

Poslední galerii, kterou jsem z fotek vytvořil, jsem nazval příznačně: Další zajímavosti na Madeiře. Myslím, že k tomu netřeba víc dodávat, pojďte se prostě pokochat!

FOTOGALERIE: Další zajímavosti na Madeiře, 28 snímků

  • Fotografie: Hana Entová

Přečtěte si také...

Reklama