Konec června se blíží mílovými kroky a málem bychom prošvihly kvetoucí zahrady, vyparáděné truhlíky, a vyzdobené balkony. To byste mi asi neopustily. Tak honem, než tu krásu spálí letní žár.

Když jsem s tímto tématem přišla na poradě, Radek se zatvářil „nenadšeně“, ba přímo zachmuřile. „Vždyť už je to všechno odkvetlé“…namítl a to mě rozdurdilo. Jak kde, na podbrdsku se teprve teď začínají rozvíjet hledíky, levandule, klematis a růže. A moje muškáty na okně chalupy konečně dostaly tu správnou hustotu a květy velikost.

muškáty

Na ně jsem obzvlášť pyšná. Kupuji si je každý rok, protože se mi osvědčily. Každý rok je kombinuji s jinými doplňkovými květinami, ale většinou to bývají něžné lobelky.  S muškáty se dobře snášejí a nejsou moc invazivní.

Proč právě muškáty? Těch plusů je hned několik

Estetika. Je to tradiční“venkovská“kytka“, která se víc než jakákoliv jiná hodí na okna roubené chalupy.

Pěstování: Málokterá kytka přežije „péči“ zahradníka amatéra, za jakého se považuji.

Zálivka: Málokterá kytka vydrží bez pravidelné denní zálivky tak, jako muškát. Před odjezdem je vždycky zaliji s přídavkem rozpustného hnojiva a v pátek se na mě smějí ještě krásnější a buclatější květy.

To by se mi u petunií nebo surfinií stát nemohlo.

Dokonce jsem upustila od křehké pnoucí odrůdy, a zvolila raději klasickou velkokvětou v teplé červené barvě.

Nejraději bych muškáty vyzdobila každé okno, ale protože jedním „chodí“kocour pověsila jsem je alespoň do závěsného košíku, osadila jimi starý litinový hrnec a soudek, který trůní na zápraží.

Muškáty jsou prostě moje láska.

A jaká je ta vaše, milé ženy-in?

  • Jaké květiny máte ráda? Na jaké jste obzvlášť pyšná? Které umíte pěstovat tak, že vám každý závidí?
  • Je vaše zahrádka, parapet nebo balkon chloubou, za kterou se každý otáčí?
  • Co se vám podařilo vypěstovat? Na co jste právem hrdá? Jsou to květiny, zelenina, strom, či keř? Všechno, co roste na vaší zahradě, se může stát předmětem našeho tématu.

Chlubte se, foťte a posílejte do redakce na adresu: redakce@zena-in.cz  

Mám jen jednu prosbu. Předpokládám, že budete posílat hodně fotek. Prosím, vyberte pouze tři nejhezčí, více jich z časových důvodů nestačím zveřejnit. Ať s dostane na všechny. Děkuji za pochopení a budu se moc těšit.

A na co se můžete těšit vy?

Na krásnou a inspirativní publikaci, která vás provede aranžováním květin po celý rok

Floristika pro začátečníky od nakladetelství Ikar. Nenechte se mást názvem, i zkušená floristka by si v ní našla spoustu nápadů

kniha

Reklama