Zámek Děčín se v této sezóně pochlubí novou výstavou. Podařilo se tu zachránit významné historické předměty, z nichž vznikl „Chrámový poklad“. A tak se nabídka, zhlédnout jej mezi prvními, nedala odmítnout. Nebyl ale tím jediným, co mě tu nadchlo.

zamek

Zámek, který patří mezi 10 největších v celé ČR, na vás dýchne naprosto pohodovou atmosférou. A svou roli v tom nehraje jen pověstný genius loci, čili duch místa. Zásluhu na tom mají bezpochyby i lidé, díky kterým se můžeme tímto skvostem severních Čech kochat dodnes a objevovat tu stále něco nového. O tom se koneckonců budete moci už brzy přesvědčit v rozhovoru s paní ředitelkou Ivetou Krupičkovou.

reditelka

Ředitelka zámku Iveta Krupičková.

Monumentální příchod

Nemusíte ještě ani vstoupit na nádvoří a už vás ohromí takzvaná Dlouhá jízda. Bezmála 300 metrů čítající přístupová cesta, která je architektonickým unikátem. Díky speciálně navrženým vysokým zdem, mezi nimiž vede, vás tak trochu vyděsí optický klam, že je před vámi mnohem delší stoupání k zámku, než ve skutečnosti. Nejeden návštěvník už prý návštěvu při pohledu vzhůru vzdal. Vy to ale nedělejte. Nedošli byste k nádherným zahradám.

cesta

Příjezd do zámku. Růžová zahrada vpravo, Jižní zahrada vlevo.

Vyhlídka nejen na růžové záhony

terra

strop

Zahradní sál a jeho strop.

I když růže ještě nekvetly, měla barokní Růžová zahrada neopakovatelné kouzlo. Její prohlídku jsme začali v přízemním zahradním sálu (sala terrena) s dochovanou freskovou výmalbou z roku 1678. A když pro vás v takové nádheře ještě přichystá pohoštění zámecká kavárna, to už pak nemáte slov. Na budovu hned navazuje členitá zahrada plná květin a barokních soch, která je zakončena vyhlídkovým glorietem. V této úchvatné patrové stavbě je ukryt vstup do dlouhé kryté chodby, která spojuje zámek s kostelem Povýšení sv. Kříže. Právě tam se vydáme na prohlídku „Chrámového pokladu“. Ale nepředbíhejme.

ruzova

Růžová voda v růžové zahradě.

stavba

dozahrady

Gloriet a pohled z něho do zahrady.

V růžové zahradě vás upoutá i něco jiného, co se zdánlivě nepatří. Jsou to dělostřelecké bašty. „To je takové zvláštní spojení, které měl tento zámek skoro po celou dobu své existence. Fungoval totiž zároveň jako zemská vojenská pevnost. V praxi to bylo ale tak, že Maxmilián Thun měl krásný zámek a sem tam udělal nějaký vojenský prvek, aby se neřeklo, že pevnost nezachovává. Výsledek byl ale jasný. Kterákoli armáda šla kolem, zámek bez problémů doby,“ směje se František Šuman, kurátor zámeckých sbírek. Až zrušení statutu a přesun pevnosti do Terezína umožnil, aby se zámek dostal do dnešní podoby.

kurator

František Šuman, kurátor zámeckých sbírek.

vyhled

Výhled ze zahrady na kostel.

Ananas a pomeranče jsou minulostí

jizni1

Zámecká zeleň obklopuje Dlouhou jízdu i z druhé strany. O poznání větším Jižním zahradám dominuje barokní sýpka, čajový pavilon a zahradnický domek. Celá tato oblast původně sloužila jako velkolepé zahradnictví. „Majitelé v 19. století investovali obrovské částky do stavby skleníku a do pořizování výsadby. Měli špičkového zahradníka Františka Jošta, který byl mimořádným odborníkem na orchideje. Do zahrad bylo ale zapotřebí nesmírných investic, na které nestačil ani prodej pomerančů a ananasů. Když pak pana Jošta na Vánoce při honu zastřelil neopatrný hajný, sláva děčínských zahrad poklesla. Takového odborníka už nenašli, takže další majitel nechal skleníky časem strhnout a začal se opět více věnovat Růžové zahradě,“ vypráví František Šuman.

jih

Barokní perly zámku otevírají poklady

Ze zahrad nás pomalu začíná vyhánět počasí, a tak míříme ke skutečnému cíli výletu. Za „Chrámovým pokladem“. A co se za tímto pojmem skrývá? Vzácné sakrální – bohoslužebné předměty, které se v minulosti běžně využívaly v rámci duchovního života. Od 23. června si můžete prohlédnout v rámci prohlídkového okruhu „Barokní perly zámku“ dvě monstrance, pět kalichů, dva ostatkové kříže, ciborium, ornát a dalmatiku. Drtivá většina z nich pochází z první poloviny 18. století, některé jsou i starší. Například kalich, jehož noha pochází s největší pravděpodobností z konce 15. století. Za pozornost jistě stojí monstrance z pozlaceného stříbra, dílo špičkového pražského zlatníka Johanna Patzenyho.

poklad

oblek

„Jak už název napovídá, tato prohlídka představuje architektonicky nejcennější části zámku, které vznikly během rozsáhlé barokní přestavby na konci 17. století. Zahrnuje prohlídku monumentální konírny, Růžové zahrady s glorietem, spojovací chodby a kostela Povýšení svatého Kříže,“ popisuje ředitelka zámku Iveta Krupičková.

kostel

Zdroj foto: Julie Hájková

Chcete vědět více?

Ano, i na krátkou prohlídku samotného zámku zbyl čas, ale to by bylo na další vyprávění. Více informací o zámku Děčín naleznete v článku 10 „nej“ děčínského zámku. Podívat se můžete i na stránky zamekdecin.cz.

Čtěte také:

Reklama