Kdo navštíví Znojmo, neměl by si nechat ujít ani jeho okolí. Čeká vás krásná příroda s kouzelnými výhledy do krajiny. Pohodové výlety, na jejichž vás odmění sklenkou místního vína, si zkrátka nemůžete nechat ujít.

Jak budete cestovat po okolí Znojmo, je na vás. Pokud se vám nechce sedat za volant, můžete se vydat pěšmo, nebo na kole. Jde to ale i bez námahy. Na Znojemsku nově funguje takzvaný Vinobus spolku VOC Znojmo, který vás do celé řady obcí v okolí zaveze. Třikrát denně se vydává na okružní trasu dlouhou necelých sedmdesát kilometrů a cestou patnáctkrát zastaví. My se jím vydali do nedalekých Popic a odtud pak do Hnanic. vinobus

Kraj Charlese Sealsfielda

V Popicích kousek od Znojma se v osmnáctém století narodil Charles Sealsfield, vlastním jménem Karl Anton Postl. Že tohoto spisovatele, cestovatele, žurnalistu a teologa neznáte? Tak to rychle napravte v jeho muzeu a rodném domě, který je tu pro návštěvníky otevřen. Dozvíte se třeba to, že napsal řadu knih o Indiánech, kterými se ve svých knihách inspiroval sám Karel May. Určitě se nezapomeňte podívat ani k Sealsfieldovu kameni, vyhlídce nad údolím řeky Dyje, kde mladý spisovatel údajně rád odpočíval.

rad

Proslulý vinohrad Šobes

Nedaleko obce Hnanice v Národním parku Podyjí leží jedna z nejstarších vinic v Evropě - Šobes. Už naši předci využívali prosluněného jižního svahu nad meandrem řeky Dyje k pěstování vinné révy. Dnes z ní vyrábí některá svá vína Znovín Znojmo. A ochutnat je můžete přímo na místě, kde je přes léto otevřen stánek. Pokud byste si kopec s vinicí chtěli prohlédnout jako celek, vydejte se na vyhlídku Devět mlýnů, která se nachází na druhém břehu řeky.

Ve vinném sklípku

Být na Znojemsku a nenavštívit vinný sklep? To by byla velká chyba. Jediným zádrhelem může být, že si nebudete moci z tak pestré nabídky vybrat, za kým z místních vinařů se vydáte. My zkusili Vinařství Trávníček a Kořínek v Hnanicích, kde se orientují převážně na sušší vína, a nelitovali jsme. Kromě výborného vína nás čekala i večeře o čtyřech chodech.

Další informace o Znojemském podzemí naleznete na ZnojemskaBeseda.cz a kamkam.eu.

Čtěte také:

Reklama