V noci je jediná možnost ve skleníku slyšet reálný zvuk pralesní žáby, který se jinak ve dne pouští pro doplnění atmosféry z reproduktorů. Není to ale žádné obyčejné kvákání, nýbrž zpěv podobný pískání exotického ptáka. Žábu navíc můžete i spatřit, ve skleníku jich je opravdu dost. Průvodci dokonce žertují o tom, že si žáby případně můžete i odnést.

Na své si samozřejmě přijdou i milovnice pokojovek, které jsou teď opět v módě. Gigantické monstery shlíží na průchozí cesty z každé strany, ale botanikové jimi opovrhují. Jedná se vlastně o takový pralesní plevel, který se rozrůstá. Místo toho mají v oblibě třeba malé baobaby či různé druhy orchidejí.

K vidění jsou také různé druhy ryb. Od slepých rybiček, přes koi kapry pro pangasia, který je Čechách oblíbenou pochoutkou, ale způsob jeho obživy není vábný a až vám průvodce poví, čím se živí, přejde vás chuť. Prohlídka noční Fata Morganou je zkrátka dobrodružství, které není jen pro milovníky rostlin.

Kouzelný parfém

Věděli jste, že má skleník Fata Morgana i svůj parfém? Přímo v tropickém skleníku vznikl a zrál před zraky návštěvníků unikátní parfém, jehož základem byly silice dovezené z botanické expedice. Později ho botanici zakopali v části nížinného lesa, aby nasál informaci o místě. Po jarní rovnodennosti byl obohacen o další silice a umístěn do speciálního kotle, aby dozrával. Při letním slunovratu byl odebrán vzorek a předán laboratoři, aby podle něj vyrobila identický parfém. Parfém je nyní možné zakoupit ve skleníku Fata Morgana za 499 Kč (objem balení 5 ml) v limitované edici.


Reklama