Známý fotograf Jan Saudek prohrál u Městského soudu v Praze spor se společností Saudek.com, kterou vlastní jeho syn Samuel s partnerkou fotografkou Sárou Saudkovou.

Jan Saudek požadoval, aby soud zrušil smlouvy, které pojednávaly o nakládání s fotografovými díly. Tyto smlouvy totiž umožňovaly, aby společnost Saudek.com rozhodovala o poskytnutí práv na výrobu reprodukcí či plakátů na základě Saudkových fotografií a dalších uměleckých děl.

Fotograf se snažil u soudu dokázat, že tyto smlouvy jsou neplatné. Jeho syn Samuel však tvrzení svého otce popíral.

Městský soud v Praze dal ve středu definitivně za pravdu společnosti Saudek.com. "Všechny body žaloby byly zamítnuty," uvedl mluvčí soudu Petr Kulawiak. Ten dále dodal, že celý soudní spor měl Jan Saudek prakticky od počátku prohraný a umělec neměl šanci na úspěch. Žaloba byla podle jeho slov velice špatně sepsaná a obsahovala mnohé rozpory.

Fotograf žádal určení neplatnosti licenční smlouvy. "Jan Saudek na jednu stranu prohlašoval, že smlouva neexistuje, a na druhou stranu tvrdil, že existuje, ale je neplatná," dodal Petr Kulawiak. Proti rozsudku se Jan Saudek může odvolat.

"Já jsem tento výsledek avizoval už od počátku. Smlouva byla od počátku platná a z naší strany přísně dodržovaná. Navíc byla pro mého otce neslýchaně výhodná," řekl Samuel Saudek, který je spoluvlastníkem společnosti Saudek.com.

Dále dodal, že neočekává, že se Jan Saudek proti rozsudku odvolá: "Ta odůvodnění soudu jsou tak pádná, že je těžké cokoliv namítat. Nedává to ani logiku. V tomto řízení bylo také dokázáno, že smlouvu skutečně podepsal můj otec, a podpis nebyl falešný," prohlásil Samuel Saudek.

K rodinné kauze se vyjádřila také Sára Saudková, manželka Samuela a dřívější Janova partnerka." Jan zbytečně celou dobu všechny obelhával. Je to jako když muž popírá otcovství k dítěti a tvrdí, že test DNA si jeho partnerka vytiskla doma bramborovým razítkem. Je to zbytečné, ponižující, hloupé a hlavně nemužné, když chlap lže," uvedla fotografka.

Čtěte také: Jan Saudek – dokud budu moci, budu plodit!

Reklama