S fotografem Petrem Perrym Novotným jsme udělali zajímavý rozhovor o focení aktů. Dozvíte se, jak takové focení vlastně probíhá, nebo třeba jakým způsobem se shání modelky...

S fotografem Petrem Perrym Novotným se už znám nějaký ten pátek. Focení ho neživí, je právník, ale jeho fotky z akcí považuji za jedny z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. Perry prostě umí fotit lidi a nevyhýbá se ani focení aktů.

Právě o focení aktů byl náš rozhovor...

PerryJak ses k focení aktů vlastně dostal?
Nechci se vyhraňovat. Jsou lidé, kteří řeknou, že fotí svatby, nebo třeba malé děti, a nikam dál se jakoby necpou. Profesionalizují se na určitou oblast a jsou v ní třeba i dobří. Jenže ti lidé chodí na stejná místa, fotí podobné kompozice a člověk jako v každém jiném povolání ustrne. Stane se řemeslníkem, potřebuje nabouchat fotky, zítra je další svatba a není čas se zdržovat... Do tohohle sklouznout nechci. Tím, že mě fotografie neživí, tak si to mohu odpustit. Proto si můžu dovolit fotit co chci a jak chci. Když nemám náladu, nefotím. A rozhodně se neomezuji jen na focení aktů.

To jsi mi ale na otázku moc neodpověděl...
Akt je jedna z oblastí, ke které každý fotograf dřív nebo později dojde. Někdo si to vyzkouší a už to dál nedělá. Někdo u toho zůstane a profesionalizuje se v téhle oblasti.

A jaký byl tedy tvůj první impulz k vyfocení aktu?
Poprvé jsem se setkal s aktem na rekvalifikačním kurzu fotografie, který pořádá Škoda. Je to na tři semestry, takže jsem jeden a půl roku pravidelně docházel každý týden na hodiny Pavla Scheuflera. Člověk se tam naučí a vyzkouší si hrozně zajímavé věci a jednou z nich je akt. Takže poprvé v rámci studia, kde byla aktu a glamour fotografii věnována jedna hodina.

Kolem focení aktů běží samozřejmě pověst, že fotografové se svými modelkami spí, co je na to pravdy?
Jsem dvacet let šťastně ženatý a na podobné otázky říkám, že za sex ani pro sex nefotím.

Hezky jsi z toho vybruslil, dobře, už budu hodný a budu pokládat jen slušné otázky. Před chvílí jsi řekl sovo „glamour“ - co to znamená?
Hranice, kde je to glamour a kde už je to akt, není přesně specifikované. Glamour fotografie by ale měla vždycky zobrazovat ženu, a ta by na ní měla vypadat krásně. Měla by mít udělanou hezkou vizáž a nemusí to být o nahotě. Jde tedy hlavně o ženskou krásu.

Jestli to dobře chápu, tak tedy glamour je o vyjádření ženské krásy, kdežto akt může být třeba i vyjádřením naopak i ošklivosti? Třeba (teď se nechci nikoho dotknout) fotografie nahé devadesátileté stařenky, kde by asi normální člověk krásu nehledal...
Tak. Další věc je, že glamour zobrazuje větší celek, kdežto akt může být třeba jen loket nebo ruce. To jsou hodně zajímavé fotografické záležitosti, kterým se moc fotografů nevěnuje. Každý se tam snaží nacpat figuru, nebo oblasti od prsou po stehna, ale akt mohou být i ruce, kolena, kotníky.

Pojďme k samotnému focení, jak probíhá focení aktu?
První pravidlo zní, hned po příchodu modelku svlékni. Důvod je jednoduchý, otlaky v kůži z utaženého oblečení, podprsenek, gumy v kalhotkách, na ponožkách se ztrácí asi až po půl hodině. U citlivějších lidí i později. Čili to, že fotograf hned po příchodu do ateliéru modelku svlékne, není proto, že ji chce už už vidět nahou, ale proto, aby zkrátil celkový čas focení. Samozřejmostí je pohodlný župan. Zkušená modelka, která fotí akty, přijde v co nejvolnějším oblečení a bez spodního prádla.

FOTOGALERIE: 20 snímků

Celkový čas focení... jak dlouho to trvá?
To je velmi různé, někdy je to hodina, ale fotil jsem už i osm hodin. Záleží na tom, co přesně se fotí.

Jak uvažuješ nad aktem – napadají mě dva způsoby (ale předpokládám, že jich je víc). První způsob: Mám modelku a přemýšlím, jaký akt s ní nafotit. Druhý způsob: Mám vymyšlený akt a sháním do něj ideální modelku...
Zhruba to, co říkáš, odpovídá. Mám v podstatě dva procesy. Jednomu říkám volná tvorba, je to věc, kterou si vymyslím, nebo ji někde vidím, řeknu si, to bych chtěl vyfotit. Do ní si potřebuju zapasovat nějakou konkrétní figuru. Vím tvary, které by měl fotografovaný objekt mít, a potom sháním konkrétní typ člověka.

Promiň, že ti skáču do řeči, jakým způsobem toho člověka sháníš?
Úplně nejlehčí je vlézt si na fotopátračku, což je webový portál, který se zabývá fotografováním lidí. Dá se tam sehnat podle určitých kritérií přesně takový model, jaký člověk potřebuje. Holky tam mají přesně zadané co fotí, co nefotí, za jakých podmínek. Mají tam většinou i portfolio svých fotek, takže se můžu podívat, jak vypadá.

Vidíš, to jsem vůbec neznal, je to normálně www.fotopatracka.cz?
Přesně tak, jsou tam tisíce modelek, modelů, fotografů i vizážistů.

Čili je to internetová free modelingová agentura?
Ne, modelingová agentura to není, myslím, že to slovo fotopátračka přesně vystihuje, o co jde. Jinak je to free, ale ne všechny holky, které tam jsou registrované, samozřejmě free fotí.

Na to se neptám, spíš mě zajímá, jestli když se teď nějaká čtenářka rozhodne, že by chtěla zkusit nafotit nějaké pěkné fotky, třeba i akty, tak se tam může zadarmo přihlásit?
Může. Stačí, když tam nahraje svoji fotku. Jedna fotka je k registraci povinná. Pak samozřejmě je výhodné mít tam fotky takové, aby reprezentovaly to, co modelka, model případně fotograf fotí. Aby bylo vidět, co ten člověk dokáže.

Kolik stojí průměrně modelka na focení aktů?
To je hodně různé. Když jde o začínající modelku, která nemá zkušenosti a potřebuje od nějakého fotografa udělat fotky, protože zatím má třeba jen fotku z mobilu – to je dost obvyklý start, který tam člověk vidí - tak se třeba dohodnou i zadarmo. Ale to je, když se chce někdo věnovat modelingu. Když si chce někdo jen jednou nechat udělat fotky, je lepší projít si tam fotografy, podívat se, co dělají, a rovnou je kontaktovat.

To zní dobře. Má to nějaká úskalí?
Už se mi stalo, že jsem se domluvil s modelkou, prohlédl si její fotky, ona akceptovala moje podmínky, já zase její. Dokonce tam byly snímky od jednoho mého známého fotografa, tak jsem si říkal: Jo, když fotila s ním, tak to bude holka v pohodě, ale nakonec všechno špatně. Prostě přišel někdo úplně jiný, než byl na fotkách. Ne že by to byla jiná holka, ale fotky byly udělané tak, že jsem si udělal úplně jinou představu. Takže když se chce někdo modelingu věnovat víc, měl by tam dávat věrohodné fotky toho, co chce fotit.

Dokážeš poznat, jestli je někdo fotogenický?
To jsi narazil na strašně zajímavou věc. Ne, nepoznám to, tohle nikdo nepozná. Může se stát, že potkáš model 3D, který vypadá úžasně. Řekneš si, tahle holka je krásná, to by byly bezva fotky. Tak se s ní dohodneš a ty fotky jsou špatný. Sama o sobě je krásná, ale na fotce to nefunguje. Když jde člověk ze 3D na 2D je tam něco jinak. Nejdřív zkoušíš měnit světla, pak začneš přemýšlet, kde děláš chybu, jestli bys ten foťák neměl zahodit a jít dělat něco jiného, když nedokážeš vyfotit takovou pěknou ženskou, a pak ti řekne: „No, to nejseš první, kdo mi tohle říká, že se blbě fotim.“ Ale tohle není moc častý problém, většinou holky, které fotí, fotogenické jsou.

Panečku, to už máme nahráno minut. Poslední otázka – vrátíme se v ní ke způsobu focení. Stává se ti tedy i ta varianta, že vidíš holku a řekneš si, že bys ji rád fotil, a pak ji prostě oslovíš?
Stane se to, ale aby sis neudělal špatnou představu, většinou to nevzniká způsobem: Jé, ahoj, jdeme fotit akt. Toho se i dost odvážné holky bojí, a co si budeme nalhávat, já se takové spolupráci taky vyhýbám. Když toho člověka neznám, nikdy nemůžu vědět, co je zač. Každopádně jsou vlastně tři možné přístupy, buď je to focení, které si platím, pak je na smlouvu a je jasně dané, co a za jakých podmínek, nebo focení, kde si někdo platí mě, což je podobný případ. Pak je focení, které je zadarmo na obě strany, protože oběma stranám něco přinese. V tomhle případě si musíme vzájemně důvěřovat, že neporušíme ani jeden to, co jsme si dohodli. Tedy co s fotkami budu dělat, jak s nimi budu nakládat. Ale i na takové focení se dá udělat smlouva, většinou tak ale fotím s lidmi, se kterými se dobře znám, takže tam smlouvu neřešíme.

Kam dál?

Reklama