Je až s podivem, co někteří lidé udělají pro skvělou fotku. Neváhají riskovat ani vlastní život, aby se vyfotili na místě, kam se jen tak někdo neodváží. Jejich pošetilé chování ovšem mnohdy končí smrtí. A k vzteku je i skutečnost, že se často ani nestihnou vyfotit.

Selfie fotkám, které končí smrtí, se začalo říkat killfie. Slovíčko kill znamená v angličtině zabít. Jejich počet v posledních letech roste. Mezi lety 2011 a 2017 bylo po celém světě v důsledku nebezpečných selfie zaznamenáno 259 úmrtí, a to se určitě neví o všech. Nejvíce z nich patřilo Indii, následně Rusku, Spojeným státům americkým a Pákistánu.

Osudné výhledy

Velkou skupinu lidí, jejichž selfie nekončí dobře, jsou cestovatelé. Kvůli skvělé fotce neváhají balancovat na hraně propasti nebo lézt bez jištění na výškové budovy. To se stalo osudným například sedmadvacetiletému kaskadérovi jménem Wu Yongning. Jeho zálibou byly šílené fotky na střechách mrakodrapů. V roce 2017 dokonce natočil vlastní smrt, když z jedné budovy spadnul.

Sedmnáctiletá dívka Xenia Ignatyeva ruské národnosti chtěla zapůsobit na své kamarády. Vylezla proto na vysoký most, aby si udělala fotku. Jenže ztratila rovnováhu, spadla na elektrické vedení a proud ji zabil.

To je ale rozkošný medvídek

Nejsou to ovšem jen cestovatelské fotky. Někdo se fotí i v naprosto absurdních a nebezpečných situacích.
Ind Prabhu Bhatara si chtěl v květnu 2018 udělat fotku se zraněným medvědem. Přítomní přátelé ho sice od této riskantní akce odrazovali, ale Prabhu neposlechl. Medvěd ho napadl a absurdní pokus skončil Indovou smrtí.

Nohama stíráš rosu na kolejích...

Na nebezpečí používání telefonu za volantem nechtěně poukázala Američanka Courtney Sanford v roce 2014. Cvakla se při řízení, jak zpívá píseň Happy od Pharrella Williamse. Záhy narazila do kamionu. Úskok z kolejí si zase špatně naplánovali tři vysokoškolští studenti v Indii. Také jejich selfie s jedoucím vlakem skončilo smrtí.

Dobře nedopadla ani snaha dvou Rusů udělat si fotku s ručními granáty. Výbuch nepřežili. Stejný výsledek má často i touha pořídit si selfie, zatímco na sebe míříte zbraní. V roce 2016 si tak třiačtyřicetiletý muž ve Washingtonu omylem prostřelil hlavu.

image.pngFoto: Shutterstock

Odměna za hloupost

Osoby, které zemřeli výjimečně hloupým způsobem, jsou každoročně nominované na Darwinovu cenu. Podle oficiálního vyjádření jde o lidi, „kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem“.

Bývají mezi nimi i ti, které připravilo o život killfie. V minulosti to byli například dva muži, které kvůli fotce s divokým slonem zvíře udupalo. Na loňském seznamu nejhloupějších smrtí figurují i dva Češi. Ti se v rámci turistické hry geocaching vydali hledat kešky do kanálů v blízkosti Vltavy, a to přesto, že předpověď počasí varovala před vydatnými srážkami.  

Přečtěte si také:

Reklama