Na Mezinárodní den dětí 1. června odstartoval na internetu nový kulturní projekt e-moc-e, který si klade za cíl propagaci nekomerční umělecké tvorby. Dává šanci všem, kteří se uměním neživí, ale baví je.

„Všude kolem vidím spoustu lidí, kteří se uměním nechtějí nebo nemohou živit, ale věnují se mu pro radost sobě i druhým, ve svém volné čase. Takové talenty si zaslouží podporu a zviditelnění,“ řekl zakladatel projektu Milan Deutsch.

Pokud fotíte, malujete, píšete básně, skládáte hudbu, můžete představit své umění všem lidem i vy. Jedinou podmínkou pro zařazení do projektu e-moc-e je zaslání tří až patnácti děl při vstupu a je možná i různá kombinace umění. „Nemáme žádné věkové omezení, a proto se mohou přihlásit i děti,“ dodal Deutsch.

Chantal Poullain zatím nenašla odvahu vystavovat

Na začátku se do projektu přihlásilo celkem 21 umělců – devět z nich bude prezentovat své fotografie, dva poezii, dvanáct malbu či grafiku a jeden autor představí svou hudbu. „Všichni jsou to lidé se zcela obyčejným zaměstnáním. Jeden z nich je zedník, je mezi nimi i manažer či učitelka,“ řekl Milan Deutsch. 

Tváří projektu e-moc-e se stala herečka a zakladatelka nadace „Archa Chantal“ Chantal Poullain především proto, že je toho názoru, že talent se nedá naučit a získat jen díky škole. „Mluví se neustále o profesionálech v případě, že lidé nějaké umění studovali. Nemám nic proti škole, kde se vše piluje, ale umění se musí dělat především s láskou. Obdivuji lidi, kteří se nebojí svá díla prezentovat. Já sama maluji, ale nemám odvahu své obrazy někde vystavit. Bojím se toho zjistit, zda by se vůbec líbily ostatním,“ řekla Chantal Poullain.

Druhou tváří projektu je Kateřina Pospíšilová, Vicemiss České republiky 2006: „Chtěla jsem vždy podporovat mladé lidi v oblasti kultury, aby se mohli prosadit nejen doma, ale i v zahraničí.“ 

Vaše obrazy či fotografie ve Fata Morganě?!

Všichni návštěvníci internetové galerie budou moci hodnotit jednotlivé autory a díla. Názory veřejnosti budou tím ) jediným kritériem úspěšnosti jednotlivých autorů. Projekt vyvrcholí tento rok v září, kdy umělci s nejlepším hodnocením získaným od veřejnosti získají možnost vystavovat svá díla v rámci Festivalu emocí prostřednictvím výstav, workschopů a koncertů v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě a Jablonci nad Nisou.

“Už dnes máme na září zamluveno výstavní místo v pražské Jindřišské věži nebo v Botanické zahradě ve Fata Morganě a například v Jablonci nad Nisou se uskuteční výstava v kostele,“ řekl Deutsch.  V rámci workshopů je naplánovaná mimo jiné i beseda s Marií Matouškovou, která se věnuje astrální malbě a maluje své obrazy na základě toho, co vidí ve svém podvědomí.

Podpořte nekomerční umělce - www.e-moc-e.cz  nebo se staňte jedním z nich. Svá díla můžete vystavit v internetové galerii kdykoli od května 2006 – stačí se přihlásit na adrese
emoce@e-moc-e.cz nebo telefonicky na 775 556 587.

Zabýváte se uměním ve své volném čase?
Malujete? Fotíte? A zůčastníte se projektu e-moc-e?
Co vám brání se veřejně prezentovat své umění?

Reklama