IMG-20220325-061733-1024x771.jpg

Foto: Jan Šibík

Smartphone Xiaomi 12 Pro umožňuje uživatelům pořizovat snímky v prvotřídní kvalitě bez ohledu na situaci, ať už se jedná o náročné světelné podmínky, nebo pohybující se objekty. Xiaomi 12 Pro se může pochlubit trojicí 50Mpx fotoaparátů pro všestranné využití s možností záznamu videa v rozlišení až 8K.

My jsme měli díky Xiaomi možnost zúčastnit se wokshopu s fotografem Janem Šibíkem, kde jsme si tento telefon otestovali v terénu. Nejdříve jsme dostali pár základních rad přímo od profesionála. Jednou z nich bylo, že je dobré občas fotit postavy více seshora, aby jim netrčelo nic z hlavy. Další praktická rada byla naučit se fotit mobilem jednou rukou. Méně nás to totiž omezuje. Spousta lidí fotí na výšku, obzvláště kvůli sociálním sítím. Podle Šibíka je to ale lepší vždy na šířku.

„Focení telefonem má mnoho výhod oproti foťáku. Máme ho pořád u sebe, a tak ho můžeme rychle vytáhnout, když vidíme zajímavou situaci, a fotit,“ říká. Také je malý a méně nápadný, takže se k objektu často dostaneme blíž. A lidé jsou na fotkách důležití, takže se nebojme k nim přiblížit. Člověk s foťákem je dle jeho slov fotograf. Ale člověka s mobilem berou lidé prostě jako člověka s mobilem.

IMG-20220325-154026-scaled.jpg

Foto: Jan Šibík

Jan Šibík také radil, abychom byli u focení trpěliví a počkali si na nejlepší okamžik. Někdy je dobré se také na vytipované místo vrátit vícekrát. Rozhodně bychom se neměli bát počasí – příliš slunce, málo slunce, déšť. „Když na telefon spadne pár kapek, nic se mu nestane. Vyfotím a strčím ho do kapsy,“ vysvětluje. K úpravě fotek v mobilu doporučuje aplikaci Snapseed. K doporučení se přikláníme i my v redakci.

Jan Šibík také pohovořil o tom, jak se mu s Xiaomi 12 Pro pracovalo a vyzdvihl některé jeho vlastnosti. „Jako fotografovi mě na novém modelu Xiaomi 12 Pro nejvíce nadchnuly jeho tři skvělé světelné objektivy.  Všechny mají rozlišení 50 Mpx, takže můžete dělat velké výřezy, aniž by to mělo negativní vliv na kvalitu snímku. Senzor hlavního foťáku je od Sony a technologie CyberFocus umožňuje sledovat jak lidskou postavu, tak třeba vašeho psa a přesně zaostřit, i když je vše v pohybu. Xiaomi 12 Pro doporučuji zvláště těm, kterým záleží na maximální kvalitě snímků,“ říká.

FotozuJet.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Uznávaný fotograf nám také ukázal snímky, které s novým Xiaomi 12 Pro nafotil a vzal nás na některá místa, kde je pořídil. My jsme si pak mohli telefony vyzkoušet v praxi a zkusit pořídit zajímavé snímky dle jeho doporučení, v nichž hrály hlavní roli stíny, fotky lidí z blízka i zajímavé momentky.

Workshop s takovým profesionálem, jakým je Jan Šibík, byl opravdu zajímavý a přínosný. Telefon Xiaomi 12 Pro fotí opravdu skvěle a dobře se se pracuje i s režimem PRO. Díky této zkušenosti jsme se naučila pár zajímavých funkcí. Obvykle si s nastavením hraji jen u foťáku a mobilem fotím převážně na automatické nastavení, ačkoliv můj soukromý telefon má také funkci PRO. Od teď už lépe vím, jak ji dobře používat pro vytvoření zajímavějších snímků.

FotorzJet.jpg

Foto: Marta Kratochvílová

Na konci workshopu jsme všichni vybrali své nejlepší snímky a Jan Šibík je zhodnotil. Vyzdvihl, co je na nich dobré a také nám dal pár dalších zajímavých rad, jak by se daly příště třeba ještě o něco vylepšit.

O Janu Šibíkovi

Jan Šibík je jedním z nejznámějších českých fotografů současnosti a doslova žijící legendou reportážní a válečné fotografie. Podnikl na 250 reportážních cest do všech koutů světa a zároveň vyfotografoval i stovky reportáží v České republice. Za svou práci obdržel nespočet fotografických cen, mezi nimiž je také World Press Photo z roku 2004. Dvacet let pracoval jako vedoucí fotooddělení a obrazový redaktor v časopise Reflex. V posledních letech je na volné noze, nadále fotí a pořádá fotografické workshopy u nás i v zahraničí, mezi něž patří například i workshop Fotíme mobilem.

FotoJcrcet.jpg

Foto: Marta Kratochvílová