par.jpg
Foto: Shutterstock

Ambra
Jestliže se vám po přečtení tohoto názvu v seznamu přísad parfému vybaví „božská ambra“ nebo květ ambrózie, jste vedle. Ve skutečnosti jde o „černé mořské zlato“, jak se této lepkavé hmotě s konzistencí vosku přezdívá. Šedočerná směs vzniká v trávicím traktu vorvaňů a poté, co se dostane ven, dost nepěkně zavání. Časem se ale tento zápach změní v příjemnou, zemitou vůni. V poslední době je ovšem ambra často vyráběna uměle, v laboratořích.

v1.jpgFoto: Shutterstock

Bergamot
Svěží, citrusová vůně nemůže pocházet z ničeho jiného než právě z tohoto tropického ovoce. Jde o silici získanou ze stejnojmenného plodu – bergamotu. Zelený citrus vznikl křížením pomeranče a citronu.

v2.jpgFoto: Shutterstock

Cibet
Díky proslulé cibetkové kávě nejspíš tipujete, že i tato vůně bude mít co do činění s malými šelmami. Nemýlíte se. Cibet se získává z jejich pachových žláz umístěných poblíž pohlavního ústrojí, samců i samic. Zpočátku sice zapáchá, ale jakmile vyzraje a je zředěna, změní se v příjemnou, nasládlou vůni.
v3.jpg
Foto: Shutterstock

Jantar
Tento název máme spojený se zlatavě žlutým polodrahokamem, a právě z něho pochází i tato teplá vůně s kouřovým, smolovým nádechem. Jantar totiž vznikl z pryskyřic jehličnatých a listnatých stromů. Fosilní pryskyřice je stará desítky milionů let. Tepelným zpracováním se z polodrahokamu stává intenzivně vonící lepkavá hmota.

v4.jpgFoto: Shutterstock

Kadidlo (olibanum)
Odnepaměti se používá k vykuřování při náboženských rituálech a své nezastupitelné místo má i v parfumářském průmyslu. Všude tam, kde je třeba kořeněné aroma. Pochází z kmene stromu boswellia, kterému se říká kadidlovník. Pěstitelé nařežou jeho kůru a počkají, až na ní zaschnou kapky jeho pryskyřice. Zrnka pak pálí, aby vznikla aromatická hmota nazývaná klejopryskyřice.


v6.jpgFoto: Shutterstock

Mošus (moschus)
Této intenzivně vonící, nasládlé, krémové či pudrové vůni čistoty, jak bývá nazývána, se říká také pižmo (musk). Jde o sekret, kterým o sobě dává vědět kabar pižmový. Nevysoký přežvýkavec z Asie, který je příbuzným jelenů, nosí mošus ve váčku ukrytém poblíž pohlavních orgánů. Zpočátku páchnoucí sekret dokážou lidé přeměnit v afrodiziakální vůni. V poslední době je tento přírodní zdroj pižma nahrazován synteticky vyrobenou vůní.

v5.jpg
Foto: Shutterstock

Vetiver
Temperamentní, dřevitou vůni vlhké půdy a kořenů dodává parfémům vetiver. Získává se parní destilací z tropické trávy s mohutnými, až tři metry dlouhými vláknitými kořeny.

v7.jpgFoto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama