Lití svíček je jedna z velice jednoduchých technik, a když jsme ji zkoušeli, omezili jsme se na použití doma lehce dostupných jednorázových forem - trubiček z lepenky. Další variantou byla sklenička, ze které vyšla svíčka krásně hladká.    

Co ještě můžeme použít? Prakticky všechno, z čeho pak svíčku vyklopíme nebo v čem můžeme nechat parafín dohořet: skořápky ořechů, kalíšky, skleničky nejrůznějších tvarů nebo formičky na cukroví, které umístíme do písku. To ale pořád nejsou ty pěkné svíčky v nejrůznějších tvarech, které vídáme na pultech obchodů a na stáncích.

Jak si tedy můžeme vyrobit takovou svíčku, která by měla tvar podle našich představ?

Nejprve si musíme uvědomit, že tvar svíčky musí být jednoduchý, a navrhnout si model - ideálně z plastelíny. Není drahá a dobře se s ní pracuje. Tvar budoucí svíčky musí být takový, aby šel dobře vyklopit z půlené formy - pro začátek jsem vybrala hruštičku s jedním lístkem.

Protože forma bude půlená, musíme rozpůlit i plastelínový model - a nejlépe se to udělá ostrým nožem. Plastelínu nemůžeme půlit za tepla, to bychom si tvar modelu poškodili, musíme ji umístit do ledničky - ideálně na hodinu nebo i déle. Pak ji lehce rozřízneme na dvě poloviny.

Obě poloviny modelu přiložíme proti sobě tak, aby přiléhaly těsně na sebe. Když použijete průhlednou podložku do sešitu, pomohou vám jednak linky, jednak si ji můžete lehce prosvítit, a tím zajistit, aby výsledná svíčka neměla nikde nepravidelné tvary. Pak model i s podložkou umístíme do kalíšku od jogurtu a zalijeme sádrou.

Po zatuhnutí sádry vyndáme formu z kalíšku, vyškrábneme zevnitř plastelínu a vytřeme vnitřek formy separátorem - stačí lak nebo lepidlo na découpage, pokud chcete používat ceresin, je dobře použít lak, který snese vyšší teplotu - například vypalovací.

Na dno kalíšku upevníme knot, který jsme předtím protáhli horkým parafínem, aby držel pěkně zpříma, formu slepíme troškou plastelíny, vrátíme zpátky do kalíšku a můžeme nalévat parafín. Nezapomeňte, že je zapotřebí během odlévání několikrát dolít parafín tak, aby nevadilo smršťování během tuhnutí.

Při vyklápění svíčky vydržíme, dokud nebude opravdu studená, jinak bychom ji zaručeně zdeformovali.

Další podobné návody můžete najít na serveru  www.gar.cz/svicky.