Usne, neusne?
mi1.jpg
Foto: Yesphoto

Novorozené miminko je nejlepší fotografovat 7-14 dní po narození. „Miminko v tuto dobu ještě hodně spinká, takže pro fotografa je snadnější s ním pracovat. Navíc se rádo samo choulí do poloh, ve kterých bylo v bříšku před narozením, a je tak jednodušší jej do fotogenických spících pozic polohovat,“ vysvětluje specialista na focení novorozeňat Radek Hensley z pražského fotoateliéru Yes Photo, který se focení miminek věnuje už 8 let.
mi2.jpg
Foto: Yesphoto

Protože se novorozeňátka fotografují spící, je dobré zkusit udržet miminko během cesty do ateliéru, respektive rozumnou dobu před focením, v bdělém stavu. Pokud se to ale nepovede, nedělejte si z toho těžkou hlavu. Miminka první měsíc po narození spinkají průměrně 16 až 20 hodin a nerozlišují den a noc, takže při focení váš brouček určitě brzy usne. „Po příjezdu do ateliéru maminky miminko svléknou jen do plínky a zabalí do teplé dečky, i tak je ale v ateliéru dostatečné teplo. Mohou jej také v klidu v ústraní nakojit a pomalinku se postarat o uspání. Čím tvrději miminko usne, tím lépe se bude polohovat a vzniknou opravdu krásné a roztomilé fotografie. Na vše je při focení dost času, není potřeba se jakkoliv stresovat,“ uklidňuje fotograf Hensley. 
mi5.jpg
Foto: Yesphoto

A když vám mimčo za žádnou cenu neusne? „To je jednoduché, když nic nevyfotím, nic si neúčtuji a focení zkusíme podruhé v jiný den. To se stává ale jenom tak jednou za rok, zpravidla kvůli velmi silným bolestem bříška miminka. Ale druhý pokus dopadá vždy výborně, ještě se mi nestalo, že by nevyšel. Rodiče už vědí, jak se připravit, a miminko už není v novém prostředí poprvé,“ vysvětluje foto specialista.
mi3.jpg
Foto: Yesphoto

Průběh a délka samotného fotografování je vždy individuální v závislosti na potřebách miminka, proto je dobré si na focení vyhradit dostatek času. Fotografování většinou zabere kolem dvou hodin. Čas, kdy se miminko uspává nebo ho maminka kojí, účtovaný není. Vše se přizpůsobuje potřebám miminka.

Čůrání a rekvizity
mi4.jpg
Foto: Yesphoto

Na samotné focení pro miminko nepotřebujete téměř nic. Většina ateliérů je vybavena nespočtem různých deček, košíčků a jiných rekvizit, takže budete mít z čeho vybírat. „Na focení miminka si stačí přibalit několik látkových plen a jídlo, nic jiného potřeba opravdu není. Pouze pokud mají rodiče nějaká specifická přání či atypické představy, jak by chtěli mít miminko vyfocené. Například pokud tatínek hraje hokej, fotbal, jezdí na motorce, je hasič, policista a podobně, mohou s sebou na focení přinést třeba balon, helmu nebo fotbalový dres a můžeme tyto prvky do focení zakomponovat,“ nabízí vstřícně Radek Hensley. „Jeden klient si dokonce přinesl velkou konzervu, ve které jsme jeho miminko fotili. Měl tuším továrnu na výrobu nějakých paštik nebo něčeho podobného.“
mi6.jpg
Foto: Yesphoto

Při focení se vám zřejmě stane, že miminko nějaké rekvizity počůrá. Mě náš desetidenní Lukášek dokonce pokakal celé tričko, když jsem ho při focení držela nahatého v náručí. „Každé miminko se v ateliéru počůrá, poblinká nebo pokaká. Beru to ale naprosto přirozeně, je to součást focení, za žádnou čistírnu si peníze neúčtuji,“ usmívá se fotograf s nadsázkou, že jeho druhé povolání je holt pradlena. Prý jen tak jedno z deseti miminek nic nepočůrá. A to je pak za odměnu. 
mi7.jpg
Foto: Yesphoto

Někdy nastanou i komické situace: „Jednou jsem fotil i miminko chlapečka, který u focení čůral rovnou pětkrát, což by nebylo ani tak neobvyklé, ale vždy si načůral na obličej. Maminka mi říkala, že je na to specialista a i doma, když je nahatý, tak si čůrá jen na obličej,“ směje se Radek Hensley. 
mi8.jpg
Foto: Yesphoto

Focení miminek není však jen o nich samotných. Součástí jsou vždy i společné fotografie miminka a starších sourozenců, rodičů, zvířátek a celé rodiny. Pro rodiče je na focení ideální oblečení bez velkých nápisů a vzorů. Určitě si s sebou vezměte černé a bílé tričko nebo tílko, ideální jsou světle modré džíny nebo třeba bílá košile. U maminek jsou hezké v podobných barvách i šaty. Veškeré informace, co si vzít na focení s sebou, ale posílá Radek Hensley předem e-mailem. „Maminky mohou také využít služeb vizážistky, která před samotným focením pomůže s líčením a úpravou vlasů a během focení kontroluje, zda jsou make-up a hair styling stále perfektní“, doplňuje fotograf.
mi11.jpg
Foto: Yesphoto

Objednání před porodem

Na novorozenecké focení se objednávejte včas, ideálně ještě před samotným porodem, i když u přirozeného porodu nevíte, kdy přesně nastane. „ U focení novorozeňátek se snažím vyjít maximálně vstříc a focení upřednostnit, abychom vše stihli v termínu těch 2 týdnů. Je tedy lepší, když mám alespoň orientační představu o termínu a mohu si kolem něj nechat nějaký volný den na focení“, dodává fotograf Hensley, který umí skvěle zachytit nejen vaše miminko, ale třeba i vaše těhotenské bříško.
mi9.jpg
Foto: Yesphoto

Z focení následně obdržíte náhledy fotek, ze kterých si vyberete předem domluvený počet dle nabídky konkrétního fotografa. U Radka Hensleyho je to dvacet fotek, u jiných to bývá většinou maximálně kolem deseti. Váš výběr pak fotograf vyretušuje a upravená fota následně obdržíte v tiskové kvalitě. Některé ateliéry nabízejí i možnost tisku různých formátů, kalendáře apod.
mi10.jpg
Foto: Yesphoto

A pokud se přece jenom na cestování do fotoateliéru s malým miminkem tak brzy po porodu necítíte a raději byste zůstali v klidu a bezpečí vašeho domova, fotografové rádi přijedou za vámi a focení může probíhat u vás doma. Košíky a rekvizity pro miminko vezmou s sebou. 


Více informací najdete na stránkách https://www.yesphoto.cz/


Reklama