Vyzkoušeli jsme cvičící podložku Flowin, respektive hodinu zaměřenou na toto cvičení. Náročnost nás trochu překvapila. Na Flowinu se protáhnete, ale také si pěkně zaposilujete. Výhodnou jsou jeho malé rozměry.

Vera Havlova

Považuji se za sportovně docela slušně připraveného. Proto, když jsem se rozhodl otestovat novinku zvanou Flowin, kráčel jsem na smluvenou hodinu sebejistě, neočekávaje, že se vůbec zpotím...

„Ladné, posilovací a protahovací cvičení zaměřené na hluboký stabilizační systém a soulad s dechem. Je vhodné pro správné držení těla, vyrovnání svalových dysbalancí, koordinaci pohybu, správnou funkci páteře a formování postavy,“ tvrdí o cvičení reklamní materiály - tak uvidíme...

Když jsem dorazil do v pražské Face Czech Fitness v Praze na Stodůlkách, cvičitelka Věra Havlová už na mě čekala. Já a ještě jedna cvičenka jsme nejprve podstoupili klasické krátké protahování, a poté už nastoupili na Flowin.

Jak Flowin vypadá?

Cvičební pomůcka se skládá z větší kluzké podložky a celkem pěti malých podložek určených na klouzání a podpírání rukou, nohou a hýždí. Flowin je vlastně takovým potomkem kolečka s madly v ose, které bylo populární před několika lety (jistě si vzpomenete na televizní reklamy), ale dá se na něm dělat mnohem větší množství cviků.

flowin

„Když na to tak koukám, mohl bych se klouzat stejně účelně po navoskovaných parketách, a stačily by mi k tomu jen ty malé podložky...“ žertuji. Po chvíli ale zjistím, že tomu tak není, protože malé podložky položené na parketách občas při cvičení používáme právě jako protiskluzovou zábranu.

Cvičení na Flowinu

Na podložce můžete například běžet na místě anebo provádět různé cviky na kolenou či ležmo. Například kliky jsou na Flowinu skutečně výživné... Necvičí se ale jako klasické kliky, ruce si opřete na loktech a využíváte kluzkost povrchu. Níže vidíte, jak se to dělat má (fotka s paní Havlovou), a jak jsem cvik zmršil já...

flowin

flowin

Jedním ze základních principů je zpevněný trup a tlak proti podložce, díky kterému ve správné poloze zatínáte svaly. Příjemné je i zjištění, že k cvičení nepotřebujete žádnou další pomůcku. Věřte mi, že vám bude bohatě stačit váha vašeho těla a gravitace.

Cviky se dají provádět buď v tempu, nebo pomalu. Obojí má svá pro. V tempu se více vypotíte, ale při pomalém cvičení máte zase větší kontrolu nad tím, zda cviky děláte technicky správně. Na dalším obrázku si můžete prohlédnout, kterak to vypadá, když se jen napruží tělo a zatne do určité pozice...

flowin

Následovalo pokrčování nohou. Musím se přiznat, že sám bych takové cviky nikdy nevymyslel, a pokud zvažujete pořízení Flowinu, rozhodně bych vám doporučil navštívit alespoň jednu hodinu s cvičitelem, který má své zkušenosti. Ačkoli je u Flowinu přibaleno dévédéčko s cvičením, existuje spousta drobných chyb, které bez instruktora nevychytáte.

Na poslední mé fotce se můžete přesvědčit, že cvičit se dá i v leže.

flowin

Bohužel si ale moc neodpočinete - tlak rukama na podložku a zdvihání hrudníku svaly mezi lopatkami (nebojte, také jsem netušil, že tam nějaké mám) není zas až taková hračka.

Kolik Flowin stojí?

Prodávají se dva druhy kluzkých podložek - rolovací a pevná. Pevná podložka je dražší (stojí okolo 5.000 korun včetně veškerého vybavení), uklidíte ji klidně pod postel, ale na cesty si ji vezmete těžko. Rolovací podložka v tubusu je už docela příjemným a lehkým zavazadlem, které si můžete vzít i na dovolenou do hotelu - tu pořídíte i s vybavením za něco málo přes 3.000 korun.

flowin

Pravda, nezdá se to být nejlevnější, ale když si člověk uvědomí, že nic dalšího už nepotřebuje, pak mu dojde, že cena není zas až taková. Na běhání v lese také potřebujete dobré boty, které (nechcete-li si zdevastovat nohy) pod dva tisíce nepořídíte.

Abych to shrnul

Cvičení na podložce Flowin je nenáročné i náročné, záleží na tom, jak ho pojmete. Když ale cvičíte správně, úplně cítíte, jak vám to prospívá. Finančně bych odhadl cvičení na takový nižší průměr. A rozhodně bych začátečníkům doporučil jednu hodinu s instruktorem (ta přijde na 150 korun).

Z lekce jsem odcházel příjemně protažený a oproti původní domněnce jsem si nakonec musel dát sprchu.

Čtěte také...

Reklama