Která žena by neměla ráda květiny? Pojďte si o nich popovídat s floristkou, pro kterou se květiny staly životní láskou. Třeba vás její vazby budou inspirovat.

Kolem jejího krámku chodím poměrně často. Pokaždé má za výlohou něco originálního, co mě zaujme a donutí vejít dovnitř. Floristka Ivana Barahonová je nesmírně milá a vždycky se s ní dám do řeči. Dívám se na její šikovné ruce a obdivuji skvělé a hlavně jednoduché nápady, které mě už mockrát inspirovaly. Řekla jsem si, že by nebylo špatné náš rozhovor trochu prodloužit a předat ho vám. Třeba se něčemu přiučíte. Paní Ivana souhlasila.

flo

Vždycky žasnu nad vašimi nápady. Kam na ně chodíte?
floVíte, já vám něco prozradím, nejsem vyučená floristka, ale vždycky mě bavila tvůrčí práce. Něco vymýšlet a vytvářet rukama. Začalo to šitím, milovala jsem ty chvíle, kdy šly děti spát a já si mohla v klidu vymýšlet a tvořit. No a s kytičkami je to podobné. Prostě se tím realizuji a strašně mě to baví.

To je vidět. Inspirujete se třeba nějakými časopisy, nebo spíš hledáte originalitu?
Trendy vůbec nesleduji, řídím se vlastním citem. Mám ráda jednoduché tvary, sladěné barvy, přírodní materiály.

Cfloo se líbí zákazníkům?
To je právě to. Většinou chtějí hodně barevné vazby, někdy až kýčovité. Mně se to moc nelíbí, ale snažím se vyhovět. Kdybych tady prodávala jen to, co se líbí mně, asi bych se neuživila.

Podzim je asi dost inspirativní? Když jsem u vás byla naposledy, vytvářela jste věneček a já jsem zvědavá. Jak dopadl?
Už ho mám hotový. Přidala jsem k němu fialové mašle a květiny a dopadl docela hezky, co říkáte? Je takový nostalgický. Nebo tenhle jednoduchý z proutí a s ptáčkem. Já jsem taková romantická duše. Teď je hodně zájem o podzimní dekorace v teplých barvách, hodně kombinuji větvičky s různými podzimními plody.

floPodléhají květiny módě?
Podívejte se třeba na karafiáty. Hodně jsme jim ukřivdili. Je to škoda, protože je to krásná voňavá kytička, dlouho vydrží a jdou z ní udělat moc hezké vazby. Je zvláštní, že je nekupují ani mladí, kteří socializmus vůbec nezažili.

Blíží se dušičky. Někdo nechce tradiční věnec, který je k vidění všude. Prozradila byste nám nějaký nápad?
Také mám ráda něco zvláštního. Proč by měl být hrob ozdoben jenom věncem? Třeba mě napadla proutěná mřížka a v ní krásná červená růže. Nebo něco takového, jako vidíte zde. (Ukázuje na věnečky a vazby, které by se daly použít na podzimní výzdobu bytu, ale klidně i na hrob.)

floKteré období máte nejraději?
Strašně se těším na advent a Vánoce. Tohle období přímo miluji a můžu se opravdu „vyřádit“. Přijďte se podívat. Loni jsem tu měla věnec z tenkého březového proutí ozdobený malými červenými hvězdičkami, a ten šel doslova na dračku. Byl úplně prostý, ale asi natolik originální, že se líbil.

Která květina je vaší favoritkou?
Určitě kala a růže. Zvláště tahle. Je nádherně vybarvená. Světlounce zelená s růžovou. Jmenuje se příznačně Bella - krásná. (Bere něžně hlavičky květin mezi prsty a doslova se s nimi mazlí.)

Kupují u vás květiny častěji muži nebo ženy?
Rozhodně ženy. Tak sedmdesát procent proti třiceti. Možná je to tím, že je tady blízko nemocnice.

Co byste vzkázala ženám, které na květinu od muže marně čekají?
Ať si udělají radost a koupí si květiny samy.

flok


„Já bych vám za to krásné povídání chtěla dát kytičku,“ řekla ta milá paní, ale já jsem s díky odmítla. Měla jsem ještě před sebou módní přehlídku, a to jsem přece té květině nemohla udělat. Tak příště. Budu se těšit, až zase zavítám do tohoto malinkého květinářství a odnesu si třeba adventní věnec, který bude mít nápad.

Reklama