Přinášíme vám dvě inspirativní květinové aranže z knížky Floristika pro začátečníky. Napište nám pod článek, jestli si doma také aranžujete květiny sama, nebo přidejte fotku, a my jedné z vás tuto krásnou novou knihu zašleme...

Svěží plato s krokusy

kytky

Dekorace zkrášlí interiér v jarních měsících. Symbolika vejce jako zrodu veškerého bytí nám připomene sílu rostlin, které se derou netrpělivě po zimě na svět. Pokud umístíme dekoraci do chladné místnosti, vydrží déle. Po odkvětu zasadíme cibule na zahradu do písčité zeminy, která zabezpečí odtok přebytečné vody. Zde nám budou trvale růst a dělat radost opakovaně každé jaro.

Materiál
barevné papírové plato
bílé vaječné skořápky
nakvetlé cibuloviny krokusy
(Crocus corsicus)
Nástroje
ostrý nůž

kytky

Postup

  1. Připravíme si hrnkové krokusy, které očistíme od přebytečné zeminy. Vzhledem k tomu, že veškeré živiny a vláha, kterou potřebuje rostlina ke zdárnému růstu či květu, jsou v zásobníku cibule, nemusíme se dále zabývat závlahou nebo zeminou v dekoraci.
  2. K výrobě dekorace budeme potřebovat papírové plato na vejce. Barvu papírového plata volíme ideálně shodnou s barvou krokusových květů. Pokud bychom měli k dispozici plato výrazné barvy, které bychom nedokázali sladit s barvou květů, vždy raději volíme bílou barvu květů, která nám zjemní výsledný efekt dekorace.
  3. Ostrým nožem vysekáme otvory do vaječných skořápek, do nichž později umístíme cibuloviny. Vaječné skořápky ideálně bílé barvy umístíme na papírové plato. Aby celá dekorace působila vzdušně, nezaplníme veškerá místa na platu.

Konvalinkové krajkoví

kytky

Konvalinky velmi intenzivně voní. Dříve než se rozhodneme pro výrobu tohoto aranžmá, zamysleme se, zda nemáme doma alergika, kterého bychom tímto počinem vystěhovali z bytu. Pokud nám nic dalšího nebrání, můžeme směle začít. Jako základ použijeme kombinaci plastových a keramických kelímků. Samozřejmě pokud nemáte doma keramické, postačí pouze plastové. Čím více druhů povrchů u kelímků použijeme, tím více rozehrajeme efekt kombinace světla a stínů i celý dojem z dekorace. Jemné členění vyřezávaného papíru nám bude skvěle ladit s jemnými květinami, jako jsou například konvalinky, sněženky, fialky, macešky a jiné. Vždy se snažíme zachovat pravidlo shodné barvy všech použitých materiálů v dekoraci.

kytky

Materiál
konvalinky (Convallaria
majalis)
papírové prostírání pod dort
plastové nebo keramické
kelímky
provázek
Nástroje
nůžky

Postup

  1. Připravíme si květiny, papírové prostírání a kelímky.
  2. Z papírového prostírání odstřihneme dekorativní prořezávaný okraj.
  3. Tento papírový krajkový lem obtočíme kolem stonků.
  4. Do kelímku nalijeme trochu vody. Připravené kytičky zkrátíme na požadovanou délku podle velikosti kelímku a vsadíme dovnitř. Při vkládání květin do kelímku dáváme pozor, aby papírový lem nezasahoval do vody, která by po něm vzlínala a smáčela papír.

Inspirace pochází z knihy Kláry Koníčkové: Floristika pro začátečníky

 Vydala Euromedia Group k.s., Ikar

 Více na: http://www.bux.cz/knihy/105825-floristika-pro-zacatecniky.html

POZOR! Napište nám POD TENTO ČLÁNEK DO DISKUSE o tom, jestli doma aranžujete květiny, jaké květiny se vám líbí, nebo přidejte fotku své práce. Jeden z příspěvků redakce vybere a jeho autorka získá knihu FLORISTIKA PRO ZAČÁTEČNÍKY, z níž jsou ukázky v tomto článkul.

Reklama