Kombinace živých rostlin a tekoucí vody, zasazené do přirozeného prostředí imitujícího přírodní vodopádek oživí každý interiér. Má nejen estetickou funkci, ale čistí a zvlhčuje vzduch, což má pozitivní vliv na obyvatele bytu.

Inspirací ke vzniku tohoto originálního doplňku byla paludária, která kombinují vodní část se souší. Většinou slouží jako biotopová terária pro žabky, ryby, nebo malé druhy ještěrů. Florária jsou na pohled neméně krásná a mohou přinést potěchu i lidem, kteří z jakéhokoli důvodu živá zvířata nechtějí.

Florárium je určitě zajímavým a užitečným doplňkem do bytu. Vypadá to, že má jen samé klady, ale nedalo mi, abych se nezeptala na pár důležitých „drobností“.

Jaké místo v bytě je pro florárium nejlepší? S ohledem na světové strany, sluneční svit a pod.?
Samozřejmě čím světlejší tím lepší, pokud nechceme florárium uměle dosvěcovat. Na druhou stranu můžeme florárium osázet i takovými druhy rostlin, kterým se bude dařit i v horších světelných podmínkách.

Kapitola sama pro sebe je pak umělé dosvěcování našich florárií. Možností je mnoho, od LED světel zabudovaných přímo ve „skále“ po závěsná svítidla. Vždy se jedná o nejmodernější a nejefektivnější způsoby osvětlování rostlin. Řádně nasvícené florárium pak může sloužit díky kvalitnímu světlu podobnému tomu přirozenému i k umělému dosvícení špatně osvětlených prostor.    

Jak je florárium náročné pro laiky, kteří rostlinám nerozumí?
Florárium vůbec není náročné, a to ani pro laiky. Vzhledem k důmyslnému ekosystému vedení vody v kombinaci s vhodnými druhy rostlin není nutné věnovat floráriu zvláštní péči, leč rostlinkám se i tak daří.

Jaké rostliny jsou vhodné pro začátečníky?
Florária se prodávají již osázená s takovými druhy rostlin, které jsou do nich vhodné. Při výrobě ale maximálně spolupracujeme se zákazníkem, a to včetně skladby rostlin.

Jsou místa, kam se florárium vůbec nehodí?
Florárium se hodí všude. Každý kus je vyroben na zakázku, a to i vzhledem k prostoru, kde by měl být později umístěn.

Co dodat?
Pokud vás florárium nadchlo a chtěla byste vědět, kde si ho pořídit, kolik stojí a jak ho udržovat, najdete veškeré informace na stránkách www.vivaria.cz.

Čtěte také:

Reklama