Moje kamarádka tomu říká flekatý test. Oficiální název je Rorschachův test a psychologové a jiná verbež odborná pro něj používají zkratky Ror. A o co že jde?

O takzvanou projektivní metodu - tedy testující Vám ukáže nějaký flek (abychom testujícímu nekřivdili, není to ani flek na Richardových kalhotech, ani na kravatě do ranního kafe namočené, ani flek na ze zdi ordinace opadávající omítce, ale flek konkrétní a pečlivě statisticky ověřený a po generace psychologů zkoumaný - zkrátka flek vědecký, na papír přesně a správně vytištěný a za dodržení konkrétního postupu předvedený osobě testované) a vy mu řeknete, co vám onen flek připomíná. A z vaší odpovědi či odpovědí pak dotyčný testující složitě vyhodnocuje, co že se Vám to honí v hlavě. Tolik k velmi laickému výkladu této metody.

Ačkoliv to může znít absurdně, je to metoda poměrně přesná a spolehlivá - akorát se musí umět. Ten flek samozřejmě není jeden, je to deset flekatých obrázků - takzvaných tabulí, barevných i černobílých, a celé testování se tak může pěkně protáhnout. Ale proč Vám to vlastně všechno píšu?

Protože když jsem včera zadávala upoutávku na dnešní den - takovou tu hlavní upoutávku na hlavní stránku, co v ní stojí "téma na úterý", poskládaly se mi řádky do velmi zajímavého fleku. A tak by mě, zcela bez jakýchkoliv psychologických či jiných nekalých úmyslů zajímalo, co Vám dnešní upoutávka připomíná.

Odpovídat můžete jak v anketě, tak pod tento článek - obzvláště pokud Vám možnosti v anketě nestačí. A teď, milé ženy-in, následuje takzvaná instrukce: ,,Podívejte se na upoutávku na úterý na hlavní stránce magazínu a řekněte mi, co Vám to připomíná?" :)

A pokud máte nějaké osobní zkušenosti s flekatým testem, tak se o ně s námi podělte :)!

redakce@zena-in.cz

Reklama