Flegmatička – Ideální sport: Kruhový trénink

Vlastnosti: pasivní, pečlivá, přemýšlivá, mírumilovná, ovládající se, spolehlivá, vyrovnaná, klidná

Změny jsou pro flegmatika velmi složité. Už jen vrhnout se do pravidelného cvičení je pro něj velká výzva, kterou velmi dlouho zvažuje. Flegmatik je ale zároveň rozený vytrvalec. Vyrovnanost a klid ho nakonec většinou dovedou k individuálním sportům jako je kruhový trénink, Power Plate, Power joga, posilování, apod.

Cholerička Ideální sport: Bojové sporty/Kondiční tréninky

Vlastnosti: urážlivá, neklidná, agresivní, vzrušivá, tvárná, impulzivní, optimistická, aktivní

Cholerik je člověk velmi aktivní, často tak ani nemívá problémy s nadváhou. Do hubnutí se pouští rychle a neočekávaně. Výsledky ale většinou nejsou dlouhodobé, protože cholerik se při první překážce většinou naštve a vrací se ke svému „rychlému pohodlí“. Kromě bojových sportů, ve kterých cholerik svůj temperament vybije, je pro něj ideální také kondiční trénink, díky kterému se bude moci držet jasně daného plánu a uvidí výsledky. „Vhodné jsou sporty ve vysokém pásmu tepové frekvence až s dosahováním maximálních hodnot – v anaerobním pásmu. Je to zkrátka výkon na maximum, nutně prokládaný pauzami na vydýchání. Jako příklad můžeme uvést HIIT trénink, tabatu, fit box či tae-bo, posilování s adekvátní zátěží a podobně. Při těchto sportech se nespaluje tuk v průběhu lekce, ale jejich obrovský benefit je zvýšení bazálního metabolismu v rámci regenerace jeden až dva dny poté,“ vysvětluje Mgr. kateřina Hollerová, hlavní trenérka fitness center pro ženy Contours.

Sangvinička – Ideální sport: TRX/Zumba/H.E.A.T.

Vlastnosti: vůdčí, bezstarostná, živá, pohodová, citlivá, hovorná, otevřená, společenská

Optimistický a stále usměvavý sangvinik odmítá jít s proudem a často sleduje svůj vlastní rytmus. Právě proto jim nebudou vyhovovat přísné plány. Naopak často a rádi využívají různé hubnoucí a sportovní aplikace, díky kterým se mohou hlídat podle svého tempa. Povaha takového člověka nutí být v pohybu, a ještě se přitom bavit. Sangvinik má rád společnost, a navíc je tak trochu soutěživý, proto se hodí na lekce zumby nebo H.E.A.T.u.

Melancholička – Ideální sport: Jóga

Vlastnosti: tichá, nespolečenská, rezervovaná, pesimistická, střízlivá, rigidní, úzkostlivá, náladová

Právě úzkostlivost a rezervovanost způsobuje, že melancholik potřebuje jasný a strukturovaný plán. Ideální pro melancholika je seznam aktivit a ingrediencí na každý den, které si při splnění může odškrtávat jako splněné. „Melancholik je hloubavý a tichý a nejvíce mu vyhovuje samota. Líbí se mu proto body&mind sporty jako je jóga, tai-či, pilates nebo také běh či chůze,“ říká trenérka Kateřina.

Reklama