flank steak

Máte pocit, že po svátcích potřebujete trochu odlehčit jídelníček? Náš dnešní nápad na chutný oběd je lehký, svěží a velice chutný. Kupte si kus vyzrálého flank steaku a dál už je to hračka.

Flank steak, výborný kus hovězího masa, není příliš drahý. Seženete ho klidně za cenu okolo 200 Kč za kilo. Jde o maso ze spodní části hovězího pupku a připravuje se vcelku. Po tepelné úpravě se krájí na tenké plátky. Doporučuji sáhnout určitě po masu odleželém, vyzrálém. Zrovna flank steak je čerstvý poměrně tuhý. Zráním získá na chuti i křehkosti, více vynikne jeho chuť. Naštěstí dnes už není problém najít si řezníka, u kterého vyzrálé hovězí maso koupíte.

Flank steak v žádném případě příliš nekořeňte. Stačí mu kvalitní olivový olej, sůl a čerstvě umletý pepř. Případně špetka nějakých bylinek, třeba tymiánu nebo oregana. Ale nepřehánějte to.

K flank steaku se skvěle hodí lehký salát. My jsme si ho dávali chvíli po vánočních svátcích a protože nám zbyla trocha houbového kuby, tak jsme ho použili jako přílohu. Taky super!

Suroviny

  • 800 g vyzrálého flank steaku
  • kvalitní olivový olej
  • sůl
  • čerstvě umletý pepř
  • polníček a rukola
  • cherry rajčata
  • krémové balzamiko

Postup

Maso vyndejte z lednice alespoň hodinu předtím, než se pustíte do jeho tepelné úpravy. Omyjte ho, osušte a potřete olivovým olejem.

Rozpalte si kontaktní gril nebo grilovací pánev. Co nejvíce to jde. Položte steak, natřený olivovým olejem. Opékejte tak dlouho, jak propečený steak chcete.

Jak propéct flank steak?

Z každé strany 1 minutu - rare, maso je propečené málo, je téměř syrové.

Z každé strany 2 minuty - medium rare, maso je jemně propečené, zůstává skvěle šťavnaté, ale není úplně syrové.

Z každé strany 3 až 4 minuty - medium, maso není syrové, ale uvnitř je příjemně šťavnaté a růžové, středně propečené. Jedna z nejoblíbenějších úprav steaku.

Z každé strany 5 minut a více - well done, maso je propečené, mnohdy mu tato úprava uškodí a maso je pak tuhé a ne příliš chutné.

My jsme flank steak opékali tři minuty z každé strany, ale jelikož bylo maso celkem vysoké, tak se nám povedlo spíš medium rare.

Až je maso opečené, osolte ho a ochuťte pepřem. Dejte ho do pekáčku a nechejte deset minut odpočívat v troubě vyhřáté na 100 °C. Máte-li troubu s teplotní sondou nebo teploměr do masa, bude odhadnutí propečenosti steaku ještě snadnější. Maso tak zůstane příjemně šťavnaté, šťáva z něj nevyteče ven.

Rare bude mít uvnitř 45 °C, medium rare 50 °C, medium 55 - 60 °C a propečený asi 65 - 70 °C. Náš flank měl uvnitř 55 °C. Ideální teplota pro toto maso je asi 59 °C.

V době, kdy bude maso odpočívat v troubě, si připravte salát.

Smíchejte omyté listy s nakrájenými rajčaty. Zalijte olivovým olejem, lehce osolte a opepřete. Přidejte krémové balzamiko. Promíchejte.

Maso po deseti minutách v troubě nechejte ještě dalších 10 minut odpočívat v pekáčku na kuchyňské lince. Poté ho krájejte velice ostrým nožem, pod úhlem asi 45°. Je to kvůli vláknům, která v mase jsou. Díky takovému nakrájení bude maso úplně nejlepší!

Podávejte se salátem nebo jinou oblíbenou přílohou.

Dobrou chuť přeje Elly.

Steak je prostě úžasné maso! Na našem magazínu na něj najdete skvělé inspirace.

hovězí steak s šalotkovou omáčkou a chřestem

beef

kuřecí steak s houbovou omáčkouZdroj fotografií: Archiv redakce, Alena Kolaříková

Reklama