zub

Moderní kartáček, jehož pestrobarevné štětiny všech představitelných tvarů a délek čistí až za roh. Zubní pasta, která řeší všechny myslitelné problémy  a s jejíž pomocí pak můžete překusovat kmeny jako bobr. Pečlivé čištění ráno, večer či po každém jídle a pak už jen jásající zubní lékaři. To je příběh, který se odehrává prakticky ve všech reklamách a také v našich hlavách. Den za dnem žijeme v přesvědčení, že pro své zuby děláme maximum. Až do chvíle, kdy nám pečlivý zubní lékař vysvětlí, kolik máme mezizubních kazů, či jak daleko již pokročil zánět našich dásní.

Takto černý konec pohádky je v jistém (nikterak pokročilém) věku nesmírně častý jev. Příčinou je pochopitelně to, že shora uvedený postup péče není zdaleka pro každého dostačujícím modelem péče. Jsou samozřejmě lidé, kteří péči o ústní dutinu věnují minimum času i pečlivosti, a přesto je jejich orální zdraví na výborné úrovni. Stejně tak také existují lidé, kteří mohou sníst vagon cukrovinek, a nepřiberou na váze ani kilogram. Většina lidí však takto vybavena není a musí počítat se zvýšeným úsilím pro zachování příznivého stavu. A protože zhoršení stavu zubů a zejména dásní je mnohem méně patrné než přibírání na váze, musíme mnohem více energie věnovat prevenci a také komplexní znalosti péče o ústní dutinu.

Kondiční program je zde:

Zbavme se zubního plaku!! Plak stojí na počátku nejzávažnějších problémů (odvápnění skloviny, záněty dásní) a jeho důsledná likvidace je aspirací na zlatou medaili. Je důležité si uvědomit, že někdy až polovina tohoto plaku si  bezpečně hoví v prostorách pro běžný zubní kartáček nedosažitelných a většina zubních past či ústních vod mu zubtaké zásadně neublíží. Správný výběr zubního kartáčku (malá pracovní hlava a nejlépe rovný zástřih štětin, nejlépe zubní kartáček TePe, GUM Silhouette, GUM Technique) a dobrá čisticí technika jsou dobrým základem „úklidu“ v ústech. Následovat však musí další krok – vyčištění hůře dosažitelných míst. „Skladem plaku“ jsou zejména mezizubní prostory, kde se mu bez narušování skvěle daří.

K vyčištění těchto míst je třeba užít zubní nit a mezizubní kartáček TePe, a to zcela pravidelně. Třetí a neopominutelný krok péče je pak správný výběr zubní pasty a případně též ústní vody. Nespoléhejte na pohodlí produktů „vše v jednom“. Mnohem větší efekt přinášejí zubní pasty zaměřené vždy na řešení jedné problematiky (mnohdy ani není možné více účinných složek v jednom produktu kombinovat ) a vyplatí se je střídat. Informujte se o produktech zaměřených na fluoridaci, o jiných, které bojují se záněty dásní a o  dalších  se speciálními úkoly (náprava citlivosti zubů, péče o suchá ústa…) 

Pro ty, kteří se chtějí vrhnout do zvýšení kondice svých zubů a tvrdě na ní pracovat, jsou zde specialisté! Vyzkoušejte prodejny profesionální zubní péče, vydejte se do Profimedu. Školení „trenéři“ Vám pomohou sestavit program na míru! Více na www.profimed.cz