Termín fitness je v celém světě chápán jako komplex služeb nabízených fitness a sportovními centry. Zdaleka to není jen posilovna nebo dynamické aktivity. Do fitness totiž jednoznačně patří i velká skupina aktivit označovaných společným názvem Body and Mind. Jde opravdu o cvičební styly, jež  zásadně pracují na harmonizaci těla a mysli. Jednoznačně nejoblíbenějšími aktivitami Body and Mind jsou Pilates nebo joga, které zdaleka nemůžeme zařadit mezi fitness novinky.

nesstle

Cvičení Pilates založil začátkem minulého století Joseph Hubertus Pilates s cílem obnovit zdravé a správné držení těla. Jeho prvními žáky byli sportovci, zejména boxeři, později pracoval s vojáky a policisty. O několik let později jej začali využívat i tanečníci.

Historie jógy se píše v řádech tisíců let a v dnešní době má mnoho nejrůznějších podob a pojetí. Běžný člověk jen těžko ocení kvality klasické jógy „na první dobrou“. Vynikající přestupní stanicí nebo možná i celoživotní láskou se může stát Power jóga, jejímž hlavní propagátorem je v České republice Václav Krejčík, či různé jiné styly fitness jógy, které se ve většině případů věnují hlavně nácviku jógových pozic a dýchání. Vynechávají výuku správného chování, vývoj duševních hodnot nebo nácvik soustředění vedoucí k meditaci a tím pomyslného spojení člověka s vesmírem. Fitness jóga či Power jóga s Vámi „jen“ správně cvičí, ale už tím neuvěřitelně zklidňuje a Nesteaharmonizuje. Mnoho z nás si často stěžuje na hodně práce ať už v zaměstnání nebo kolem dětí a rodiny a na odpočinek nezbývá čas. Navíc odpočinek si možná nepředstavujete jako jízdu na kole, běh či dynamické lekce ve fitness centru. Já sama jsem po 20 letech strávených s aerobikem plynule přešla právě k Power józe.

Ať už si vyberete Pilates, některý ze stylů jógy či jinou lekci z rodiny Body and Mind, výsledkem by mělo být posílené a protažené tělo v harmonii se zklidněnou myslí. Výsledek je opravdu neuvěřitelný. Nejen, že se budete dobře cítit, ale také si při správném vedení zkušeným instruktorem napravíte řadu vadných pohybových návyků, které každý z nás postupně v průběhu života sbírá.

Pro celkovou harmonizaci těla je samozřejmě nutné i dobré stravování a pitný režim. Chyby v pitném režimu bývají často důvodem, proč Vás bolí hlava a necítíte se dobře. Ideální je voda či neslazené čaje. Pro ty, kteří však chtějí mít nápoje alespoň trochu sladké, existuje mnoho variant ochucených vod, perlivých či neperlivých. Jako alternativu sladkých nápojů můžete zkusit ty, které obsahují snížené množství kalorií jako například ledový čaj Nestea s přírodním sladidlem z rostliny stévie, který obsahuje o 30 % méně kalorií.

Jana HavrdováA pokud se opravdu nechcete organizovaně hýbat, samozřejmě to nevadí. Každý z nás preferuje jiné pohybové aktivity. Důležité ale je, abychom se opravdu každý den alespoň trochu hýbali. S nastupujícím jarem Vás možná potkala jarní únava. Jejími klasickými příznaky je, že se cítíte unavení, bez šťávy, nic Vás nebaví, nejste schopni nalézt chuť do práce. Jediným rozumným lékem je pohyb a to ideálně venku v přírodě a za denního světla. Zkuste být denně venku na aktivní procházce alespoň 30 minut a to i se svými dětmi. Pozitivní výsledek na Vaše tělo i mysl pocítíte okamžitě!

 

Krásné jaro Vám přeje

Jana Havrdová
Prezidentka Českého svazu aerobiku, fitness a tance FISAF.cz a jedna ze zakladatelek preventivní kampaně Česko se hýbe a Prezidentka České komory fitness

Reklama