Náš patnáctiletý syn dostává kapesné jednou týdně. Dáváme mu 250 Kč na to, aby si mohl koupit třeba něco dobrého, nebo zajít se spolužáky do kina. Občas mě ale napadne, co když si za to koupí třeba cigarety nebo alkohol?“ svěřuje se paní Aneta (39) a rozhodně není s podobnými obavami jediná. Průzkum STEM/MARK pro Gusto Kartu ukázal, že 74 % rodičů má strach, aby děti neutratily kapesné za zbytečnosti (u mladších dětí), nebo ještě hůře – za alkohol či cigarety (u starších dětí). A každý druhý rodič měl navíc podle průzkumu pocit, že se s kapesným děje něco nekalého. Bohužel nejsou se svým podezřením většinou úplně mimo.

Výše kapesného se liší hlavně podle věku dětí. Celkově činí týdenní průměr kapesného pro děti od 10 do 18 let cca 140 Kč.  Děti, mladí mezi 15 a 17 lety, dostávají v průměru cca 200 Kč týdně. Mladší cca 50 až 100 Kč týdně.

Děti a mladiství se v průzkumu přiznali, že v 56 procent případů doma neříkají pravdu o tom, na co kapesné užili. A 4 z 10 dotázaných mladistvých (mezi 15 až 20 lety) se v průzkumu neostýchali svěřit, že čtvrtinu svého kapesného utratí za cigarety nebo alkohol. Odhadem to je minimálně 600 milionů korun za rok. Kromě toho bývají naši potomci velmi vynalézaví také ve výmluvách, aby od rodičů získali nějako tu korunu navíc.

Výmluvy kuriózní i nenápadné

Od klasických hlášek typu „Máme výletový týden a každý den potřebujeme kapesné“ se dostaneme třeba k „potřebným penězům na barvy k vymalování třídy“. Uniknout podezření by ale neměla ani přehnaná péče o zdravý životní styl. Jedna z respondentek se přiznala k výmluvě, že jídlo z jídelny je nezdravé, proto by si chtěla koupit svoje. Mezi ty největší perličky ale bezesporu můžeme zařadit hlášku: „Rozbila jsem ve škole laboratorní chladič“ nebo výhružku předčasným prarodičovstvím: „Jestli nechceš být děda, musíš mi dát peníze na kondomy“.
5c504fc3bc68dobrazek.png

Rodiče dětem k podvodům nahrávají

Dotázaní rodiče přitom dětem dávají k možnosti podvádět skvělou příležitost. Celých 78 % z nich totiž volí kapesné v hotovosti. Pouze 12 % rodičů posílám svým dětem kapesné výhradně na účet. Kombinaci obou způsobů pak používá jen 1 z 10 rodičů.

Bezpečné kapesné – jak na to?

Jak na to, aby rodiče předešli nákupu zbytečností, nebo dokonce návykových látek? Řešení existuje a je překvapivě jednoduché. Zvolit Bezpečné kapesné.

Princip Bezpečného kapesného staví na elektronických stravenkách Gusto Karty – rodiče si ke své osobní kartě mohou zažádat i o dětskou, kam mohou posílat libovolnou sumu kapesného. To je pak možné utratit za potraviny nebo třeba sportovní aktivity. Rozhodně ale ne za zbytečné hračky, elektroniku, alkohol nebo cigarety. Díky tomu Gusto Karta spolehlivě bojuje proti závislostem. Rodiče navíc neztrácí on-line přehled o jednotlivých výdajích svých dětí.
5c504fe98aab8obrazek.png

Kontrolovat děti ostřížím zrakem a chtít po nich denní hlášení o tom, kolik peněz a za co utratily je samozřejmě nesmysl. Je ale pravda, že co se financí týče, obezřetnost není nikdy na škodu – a to jak kvůli bezpečí dětí, tak z výchovného hlediska,“ míní Lukáš Malík, marketingový manažer Gusto Karty. Důvod je přitom jednoduchý. „Ať už jde o platbu hotovostí nebo platební kartou, nikdy nemůžeme mít jistotu, co si dítě koupí a jak jednoduše může během mžiku utratit všechny peníze,“ upozorňuje.

Značka ideál

Za nejideálnější formu kapesného odborníci považují kombinaci kapesného - část hotově, část na kartu. „Zatímco drobná hotovost učí děti a mladistvé vhodně nakládat s omezeným rozpočtem, karta s omezenou sítí jim umožní zaplatit vyšší obnos, ale zároveň mít jistotu, že si nekoupí něco, co bychom jim sami nedovolili,“ dodává Lukáš Malík.
5c504ff531418obrazek.png

Více informací o kartě naleznete zde.

Reklama