Češi už pochopili, že nechat peníze "odpočívat" na běžném účtu nebo dokonce tzv. pod matrací není výhodné. Podle průzkumu Generali Investments pocítilo 80 % dotazovaných následky nedávné inflace. Čechy pak nejvíce znervózňují rostoucí náklady na bydlení, vysoké ceny energií a potravin. To vše vedlo k tomu, že za poslední půlrok polovina Čechů změnila své finanční návyky. Oblibu si získává zejména investování. S ním má zkušenosti každý druhý Čech a Češka. Tím ale péče o vaše finance nekončí. Je třeba myslet i na zajištění a zabezpečení v situacích, které nás v průběhu života čekají. Tři hlavní úkoly udržitelného finančního přístupu k rodinným financím zní:

6f81924ace0a4-obrazek.jpg

Udržet hodnotu svých úspor

Dnes může investovat každý, bez ohledu na výši příjmu – ať už je cílem chránit své úspory před inflací nebo dosáhnout dlouhodobých finančních cílů (např. koupě nemovitosti nebo zajištění studia pro děti). Možností, kam uložit své peníze, je mnoho. „Mezi českými investory nadále vedou akcie nebo dluhopisy, oblíbené jsou i nemovitosti. Dopředu se derou i alternativy jako drahé kovy,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE. Jednou z vhodných možností, právě i pro začínající investory, mohou být podílové fondy. Jsou jednoduše dostupné, bezpečné a většina z nich umožňuje začít investovat s relativně malými částkami.

Nechte si poradit od svého finančního poradce, jaký typ investice je s ohledem na vaše potřeby a možnosti vhodný. S investováním je dobré začít co nejdříve, protože čas jsou zde skutečně peníze. V případě, že budete své finance nečekaně potřebovat, můžete je kdykoli snadno z investice vybrat.

Zajistit si odpovídající životní standard v důchodovém věku

Málokdo touží strávit důchod počítáním každé koruny… Možná máte do penze daleko, přesto je dobré na ni myslet už dnes. „Současné demografické trendy naznačují, že spoléhat se pouze na státní důchod může být velkou chybou. Pokud hledáte jednoduchý a chytrý způsob, jak se finančně připravit na důchod, sáhněte po penzijním spoření. Oproti jiným investičním nástrojům se na něj vztahují státní příspěvky a daňové odpočty, které za rok mohou dosáhnout celkové výše až 11 280 korun,“ říká Jana Zelinková, generální ředitelka Generali penzijní společnosti. Velkou výhodou penzijního spoření je také možnost získání příspěvku zaměstnavatele, který svým zaměstnancům poskytuje stále více firem i organizací.

Zajistit sebe a svou rodinu v krizových situacích

I ten nejlépe naplánovaný rozpočet mohou potkat nečekané komplikace. Mnohým z nich lze ale předejít. Podle průzkumu České asociace pojišťoven většina lidí považuje problémy spojené se zdravím za nejhorší možnou životní situaci. Životní pojištění vám v případě dlouhodobé nemoci, invalidity nebo vážného úrazu uhradí léčební náklady nebo pokryje výpadek příjmu. Zároveň pokryje vaše závazky v případě, že nebudete schopni splácet hypotéku. Životní pojištění nemusí chránit pouze vás. Můžete si nechat připojistit i ostatní členy rodiny.

Maximální finanční jistotu si zajistíte sjednáním dodatečných pojištění – cestovní, havarijní, majetku nebo dokonce domácího mazlíčka. Nejedná se sice o povinná pojištění. V případě nehody se vám ale výrazně vyplatí.

b509cf8bbbcc9-blobid0.jpg

Který finanční nástroj je nejvýhodnější?

Finance hrají svou roli v každé fázi našeho života – od kapesného přes sestavování rodinného rozpočtu až po pobírání důchodu. Trojice investice, penzijní spoření a pojištění tvoří ideální kombinaci, která pokryje veškerá případná rizika a zároveň výhodně zhodnotí vaše úspory. Ve skupině Generali se všemi těmito nástroji efektivně pracují. Komplexně reagují na měnící se potřeby klienta a pomáhají mu bezpečně plánovat budoucnost.