Na první pohled to může vypadat jako malá tragédie, ale po přečtení několika rad od expertky na platební karty online banky ZUNO Ivety Behúňové budete trochu klidnější. Ztráta či krádež platební karty nebo prozrazení PINu se dá vyřešit velmi jednoduše.

V případě ztráty nebo krádeže debetní nebo kreditní karty je důležité, aby majitel kartu zablokoval co nejdříve, a to prostřednictvím online bankovnictví nebo zavoláním do kontaktního centra banky. Karta je blokována ihned po nahlášení, čímž je znemožněn výběr hotovosti z bankomatů nebo platby na platebních terminálech.

Zuno

Jak to je s bezkontaktními transakcemi?

V případě bezkontaktních plateb do 500 Kč se prověřují údaje jen na čipu karty, což znamená, že jen samotná blokace nepomůže. Pokud dojde k bezkontaktním transakcím po zablokování karty, banka prověřuje, jak k platbě došlo, kdy byla karta blokována a řeší opodstatněnost zaslání peněz zpět na účet klienta.

ZUNO klientům nabízí debetní a kreditní karty, obě s bezkontaktní technologií. Pro obě je možné využívat online správu karet prostřednictvím online a mobilního bankovnictví, kde si klienti kromě přehledu detailů karet a karetních transakcí mohou kdykoliv změnit limity pro používání karet.

Pro zvýšení bezpečnosti používání karty doporučujeme klientům, aby nepouštěli kartu z očí ani z rukou, PIN kód zadávali obezřetně a tak, aby nikdo nepostřehl číselnou kombinaci. Karty vydávané bankou ZUNO mají nejnovější typ čipu a také podporují používání PINu při online platbách, to vše snižuje riziko nechtěných výdajů.

Pozor na prodejny se schovanými terminály

Když se vám obchodník vymlouvá, že má platební terminál vzadu, a proto se k němu nemůžete dostat, nenechte se odbýt nebo nic neplaťte. Coby držitelka karty musíte být při transakci vždy přítomna, abyste ji potvrdila zadáním PINu, jinak je platba neplatná.

PIN jde hned změnit přes bankomat

PIN kód je nejdůležitějším identifikátorem, kterým držitel schvaluje online platby. V případě, že dojde k odhalení číselné kombinace, je potřeba ji okamžitě změnit, nebo si pořídit novou kartu s jiným PINem. Držitelé debetních VISA karet mají možnost si PIN kód u bankomatu změnit kdekoliv, i když jsou v zahraničí, pokud tam jsou akceptovány VISA karty a daný bankomat tuto službu podporuje. Změna je zrealizována okamžitě, bezplatně a kolikrát chcete.

Co když zapomenu peníze v bankomatu? 

A co dělat, když zjistíte, že jste si zapomněla vzít peníze z bankomatu? Hned je potřeba kontaktovat svou banku, která prověří u banky vlastnící bankomaty, zda bankomat peníze vtáhl, nebo je někdo náhodou nedonesl na pobočku. Je to standardní reklamační proces. Prověří se detaily s bankou, které patří bankomat, a na základě toho se dá odpověď klientovi a dořeší se reklamace.

Máme se bát platit kartou přes internet?

Držitelé karet ZUNO mohou pro větší bezpečnost svých karet povolit nebo zakázat internetové platby ve svém online bankovnictví a zabránit tak nechtěným platbám. Před příštím internetovým nákupem si limit zapnout a po nákupu ho opět vypnout. Takto bude vaše karta v naprostém bezpečí a nemusíte se bát jejího zneužití.

Reklama