„Letos s manželem oslavíme tři roky od svatby a v podstatě veškeré naše hádky se točí kolem peněz. V jiných oblastech si rozumíme a nemáme sebemenší problémy, ale peníze jsou u nás kamenem úrazu,“ svěřuje se třicetiletá Mirka.
mon.jpg
Foto: Shutterstock

Mladá žena má lépe placené zaměstnání než její manžel, a tak nějak samovolně se stalo, že ze svého platu táhne velkou část výdajů společné domácnosti. Její manžel bere svou výplatu víceméně jako kapesné a je schopný naspořit maximálně pár tisíc, které ale při nejbližší příležitosti stejně utratí. Řídí se heslem, že peníze budou, my nebudeme a s budoucností si na rozdíl od Mirky starosti nedělá.

„Nedokáže mi pořádně vysvětlit, kam vydělané peníze mizí. Sice mi posílá část nájmu, ale nákupy a věci do domácnosti platím většinou já. Jenže pak třeba náhodou zjistím, že si předplatil časopis o autech, že si platí speciální sportovní kanál apod. Hodně peněz jde taky na cigarety, značkové oblečení a tuning auta. Přitom já se snažím šetřit, kde se dá, abychom se jednou mohli z nájmu přestěhovat do vlastního, abychom dokázali uživit naše budoucí děti apod.,“ vysvětluje Mirka své plány s tím, že její manžel je zřejmě finančně negramotný.

Stává se totiž, že naletí nevýhodným nabídkám. Místo aby srovnal ceny na internetu, kupuje určitou věc na první stránce, na kterou narazí. V minulosti si vyjednal i zcela předražený mobilní tarif a podobných přehmatů má za sebou celou řadu.

„Chtěla jsem, abychom si oba nějakou dobu sepisovali všechny příjmy a výdaje, a udělali si tak pořádek ve financích, ale vydržel to týden a pak řekl, že je to blbost a nehodlá si připadat jako malé dítě, kterého kontroluje naštvaná matka. Jenže s jeho přístupem k penězům se nikdy nikam neposuneme. Co nejdřív bych chtěla dítě, ale copak můžu riskovat, že se o nás nedokáže postarat, když přijdeme o můj plat a budeme závislí na tom, co ušetří,“ pokládá si Mirka zásadní otázku. Když ji ovšem položí manželovi, reaguje lehkovážně a odpovídá, že takové věci se mají řešit až v momentě, kdy nastanou. 

Čtěte také:

Reklama