Řešení, jak dělit peníze v dlouhodobém vztahu, je spousta. Vyzkoušel jsem jich několik a po čase zjistil, že ani jeden z nich není bezproblémový. A to už si vůbec nechci představovat řešení financí ve velké rodině.

ManFinanční záležitosti má mít na starosti chlap. Tohle je asi jeden z nejběžnějších přístupů k financím ve vztahu. Za mužské plémě musím říct, že je v něm špetka moudrosti. Prošel jsem si několika vážnými vztahy a finance jsme řešili pokaždé jinak. Prošel jsem si dokonce vztahem, kde jsem nechal řešení financí plně na partnerce, a byl to jeden z kamenů úrazu – po čase jsem zjistil, že prostě potřebuji mít o financích přehled a rozhodné slovo. Myslím, že muži nejsou stavění na to, aby se chodili partnerky ptát, co si mohou dovolit pořídit, a zda na jejich vzletné plány budou rodinné finance stačit. Tahle ulička je tedy z mého pohledu slepá.

Opačný model? Tedy že finance spravuje muž, je o trochu praktičtější, ale neřekl bych, že se dá hovořit o zcela šťastném řešení. Předpokládám, že je pro ženy nepříjemné nevědět přesně, jak na tom finančně jsou. I takový systém znám a vím, že se mě partnerka často ptala, jak jsme na tom s penězi. Ono to navíc působí dost hloupě i z mužova pohledu, ježto si připadá při podobných otázkách jako u výslechu či pod dohledem inspektora.

Možný je samozřejmě i systém, ve kterém si každý z partnerů řeší finance sám. Ten je ale ve vztahu diskriminační, protože v partnerství se vám mění finanční náklady a spolužití na to má esenciální vliv.

V úvahách mi teď bzučí myšlenka dvojího spravedlivého rozdělení.

  1. Dát peníze na jednu hromadu a mít k nim společný přístup.
  2. Dát peníze na jednu hromadu, zaplatit z nich společné náklady a zbytek rozdělit podle konkrétní dohody.

Jenže oba tyhle přístupy vyžadují víceméně obdobné příjmy obou partnerů, aby se na tom ten případně vydělávající výrazně více necítil škodný.

Tak já nevím, stále mi vychází, že nejspíš žádný ideální systém správy financí ve vztahu neexistuje... Musím říct, že smekám před lidmi, jako je můj bratr, kteří musí finančně řeši velkou rodinu třeba šestičlenou rodinu s dětmi a rodiči.

Téma dne 9. 7. 2013: Finance ve vztahu

  • Jak řešíte finance ve vztahu? Popište mi váš systém!
  • Hádáte se kvůli penězům?
  • Už jste se někdy kvůli partnerovi dostala do finančních problémů?

kdo milujeSvé přístupy k financím ve vztahu a životní zkušenosti mi zasílejte nejpozději 9. 7. 2013 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Váš příspěvek ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, lépe o fous delší. Tedy chcete-li mít šanci na malý dárek, který jsme k tomuto tématu vybrali, totiž pěknou knížkou: Kdo miluje nejvíc od Tess Stimsonové (nakladatelství Domino). Vždyť kdo miluje nejvíc, nehledí na peníze...

Reklama