Podle informací agentury MediaFax Česká televize ve svém programu uvede zábavně-vzdělávací show Kniha mého srdce, v níž diváci zvolí své nejoblíbenější literární tituly. Informace o pořadu uvedli jeho tvůrci na středeční tiskové konferenci v Městské knihovně na pražském Smíchově.
Kniha mého srdce vychází ze stejné koncepce jako pořady Největší Čech či Hvězda mého srdce, které televize v minulosti odvysílala. Diváci budou moci prostřednictvím ankety tentokrát vyjádřit svůj názor na literaturu. Program je inspirován obdobným pořadem, který vytvořila britská stanice BBC. V hlasování britské veřejnosti o nejoblíbenější knižní tituly nejvíce hlasů získala trilogie Pán prstenů od J. R. R. Tolkiena, kterou následovala Pýcha a předsudek Jane Austinové. Tvůrci za favority české verze považují Babičku Boženy Němcové, Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška či Harryho Pottera J. K. Rowlingové. Autoři pořadu se rozhodli zúžit téma pouze na díla beletristická.
„Pořad jako Kniha mého srdce do programu České televize bezpochybně patří. Můžeme tak dokonale naplnit svou veřejnoprávní funkci, kterou je diváky vzdělávat, informovat a bavit,“ uvedla programová ředitelka České televize Kateřina Fričová. Ta se svěřila, že má k literatuře velmi blízký vztah. Největším trestem pro ni v dětství bylo, když jí rodiče zakázali návštěvu knihovny. „Pokud po odvysílání našeho pořadu návštěvnost knihoven stoupne třeba jen o pár procent, budeme rádi, že to celé mělo smysl,“ dodala Fričová.
Podle dramaturga Aleše Ulma budou mít diváci nelehký úkol. „Sám mám několik knih svého srdce, které spojuji s různými obdobími. Diváci to ovšem budou mít těžší, protože musí zvolit jedinou,“ sdělil Ulm.
Česká televize projekt Kniha mého srdce zahájí 4. dubna, kdy bude moderátor Jaroslav Dušek diváky informovat o možnosti hlasování. Z došlých hlasů bude poté sestaveno pořadí stovky nejoblíbenějších titulů, s nimiž se diváci seznámí během následujících dvou večerů. Celá anketa vyvrcholí na podzim, kdy bude odhaleno pořadí 12 knih, které nejvíce oslovily české čtenáře.
Celý projekt bude doprovázet kampaň, na níž své oblíbené knihy představí řada známých osobností. Diváci se tak dozvědí o literárním vkusu Zdeňka Svěráka, Adolfa Borna, Richarda Krajča, Marka Ebena, Evy Holubové či Petra Fejka. Hlasovat v anketě bude vedle internetových stránek televize možno také prostřednictvím kupónů, které budou v dostání v knihovnách po celé České republice.
„Čtení je ve své podstatě osamělá záležitost. Člověk, který čte, si v sobě vytváří film, ve kterém je sám hlavním hercem i režisérem,“ řekl Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze. „Díky knihovnám a pořadům jako je Kniha mého srdce se můžeme nad literaturou scházet s ostatními. Osamělé čtení tak dostává nový sociální rozměr.“
Zúčastníte se české volby nejlepšího beletristického díla? Která kniha podle vás vyhraje? A jaká je ta vaše nejoblíbenější beletrie?
Nový komentář
Komentáře
Dokážete číst knížky víckrát? Já od své dospělosti zásadně nikdy ani dvakrát, byť se mi líbí knížka sebevíc (čtu hodně). Nicméně ve svých 12 - 16 letech jsem četla Jih proti Severu od M. Mitchel asi 20x!
Pěnu dní jsem nečetla, ale viděla asi před 20 lety stejnojmenný muzikál a na základě toho bych klidně hlasovala - obecně "milované" knížky a autory nějak nemusím....
Moje nejoblíbenější - Ota Pavel - Jak jsem potkal ryby
Copak se dá vybrat jedna kniha?
Mam svou nejoblibenejsi knihu od jejiho prvniho precteni nekdy v 16ti letech - je to Tracyho tygr, autor William Saroyan.
Hlasovala bych pro všechny knihy Terry Prattchetta neumím vybrat jednu, a Tolkien samozřejmě.....takže asi hlasovat nebudu. Jedna je málo
Sonne: tak na Haileyho jsem zapomněla, taky ho mám ráda - Konečná diagnóza, Letiště... Ale teď jsem si vzpomněla ještě na Remarquea, od něj jsou všechny knížky
To se nedá vybrat jedna knížka
Ja to mam jasne, pridavam se k britskym ctenarum, LOTR vitezi. Na druhem miste "Vyhodme ho z kola ven" a na tretim "Egyptan Sinuhet".
Mám ráda laskavou moudrost Karla Čapka - třeba Povídky z jedné a druhé kapsy. Určitě všechny verneovky a potom podle období v životě všechno, co mě chytlo. To pak člověk nevaří, neuklízí a jen čte a čte. Třeba Věčně zpívají lesy od Gulbrandsena nebo Zlaté míle od Prichardsové. A Jack London - Měsíční údolí. Je to podobné jako s dětmi, nedá se říci, které máte nejraději.
Luka: to jsem nevěděla, že kosmo píše, dík za tip
gerda: Tip na další poutavé vyprávění o Eskymácích očima lékařky...
//zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?id=2207&stranka=16
A že vím, jak to dopadne? Vyhraje nějaká "čítanková klasika", kterou nikdo nečte, ale každý jí dá hlas, aby vypadal vzdělaně a inteligentně. Nebo proto, že knih, které by si ten hlas zasloužily je hodně a vybrat z nich jedinou dost dobře nejde. Tak se holt zvolí aspoň nějaká dostatečně profláknutá a obecně uznávaná.
Já se účastnit nehodlám, protože fakt nedokážu zvolit JEDNU knihu jako tu nejlepší a neoblíbenější. Ještě tak kdyby se volilo v rámci jednoho žánru nebo se volil spisovatel, ale takhle teda fakt ne. Nějak se nedokážu rozhodnout, jestli mám radši Pána prstenů, téměř cokoliv od Vaňkové, Loukotkové nebo Jenny Nowak (a kterou konkrétní?), Memento nebo Stopařova průvodce. A výčet by mohl pokračovat.
Vy, kteří chcete hlasovat, fakt dokážete vybrat JEDNU JEDINOU knihu?
My se zapojujeme i jako knihovna
.
Mám hodně oblíbených knih, bude těžko se rozhodnout, ale asi vyhraje Kaplan
Já už jsem si zahlasoval, dostali jsme na tiskovce možnost, vhodit si první lísteček. Byla to Pěna dní od Borise Viana. Ne, že bych vás chtěl ovlivnit, ale pojďte Pěnu dní protlačit aspoň do té TOP dvanáctky!
gerda: To jsem četla kdysi dávno, už si ani nepamatuju o čem to bylo. Musím to někdy vyhrabat z domácí knihovny.
Na J.Irvinga ale nedám dopustit, taky třeba Pravidla moštárny, Rok vdovou nebo Hotel New Hampshire byly fajn knížky.
Bible - kolektiv autoru
punh: Taky můžu Herriota
Pak třeba Haileyho a z českých čtu ráda Pavla Frýborta.
German: Spolčení hlupců je podle mě ještě lepší.
Já bych dala hlas Johnu Irvingovi za Svět podle Garpa.
Třeba by byla zajímavá soutěž o nejlepší neznámou knihu? Já jsem vyšťárala poutavě psanou knížku Nejsevernější lékař od dánského spisovatele Gilberga, přestože vyšla v roce 1947, moc dobře se čte i dne a je velice zajímavá, líčí začátky lékařské praxe mladého začínajícího lékaře a jeho ženy v Grónsku mezi Eskymáky. Poprvé čtu něco jiného, než že jsou Eskymáci špinavá opilá čuňata...