Podle informací agentury MediaFax Česká televize ve svém programu uvede zábavně-vzdělávací show Kniha mého srdce, v níž diváci zvolí své nejoblíbenější literární tituly. Informace o pořadu uvedli jeho tvůrci na středeční tiskové konferenci v Městské knihovně na pražském Smíchově.

Kniha mého srdce vychází ze stejné koncepce jako pořady Největší Čech či Hvězda mého srdce, které televize v minulosti odvysílala. Diváci budou moci prostřednictvím ankety tentokrát vyjádřit svůj názor na literaturu. Program je inspirován obdobným pořadem, který vytvořila britská stanice BBC. V hlasování britské veřejnosti o nejoblíbenější knižní tituly nejvíce hlasů získala trilogie Pán prstenů od J. R. R. Tolkiena, kterou následovala Pýcha a předsudek Jane Austinové. Tvůrci za favority české verze považují Babičku Boženy Němcové, Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška či Harryho Pottera J. K. Rowlingové. Autoři pořadu se rozhodli zúžit téma pouze na díla beletristická.

„Pořad jako Kniha mého srdce do programu České televize bezpochybně patří. Můžeme tak dokonale naplnit svou veřejnoprávní funkci, kterou je diváky vzdělávat, informovat a bavit,“ uvedla programová ředitelka České televize Kateřina Fričová. Ta se svěřila, že má k literatuře velmi blízký vztah. Největším trestem pro ni v dětství bylo, když jí rodiče zakázali návštěvu knihovny. „Pokud po odvysílání našeho pořadu návštěvnost knihoven stoupne třeba jen o pár procent, budeme rádi, že to celé mělo smysl,“ dodala Fričová.

Podle dramaturga Aleše Ulma budou mít diváci nelehký úkol. „Sám mám několik knih svého srdce, které spojuji s různými obdobími. Diváci to ovšem budou mít těžší, protože musí zvolit jedinou,“ sdělil Ulm.

Česká televize projekt Kniha mého srdce zahájí 4. dubna, kdy bude moderátor Jaroslav Dušek diváky informovat o možnosti hlasování. Z došlých hlasů bude poté sestaveno pořadí stovky nejoblíbenějších titulů, s nimiž se diváci seznámí během následujících dvou večerů. Celá anketa vyvrcholí na podzim, kdy bude odhaleno pořadí 12 knih, které nejvíce oslovily české čtenáře.

Celý projekt bude doprovázet kampaň, na níž své oblíbené knihy představí řada známých osobností. Diváci se tak dozvědí o literárním vkusu Zdeňka Svěráka, Adolfa Borna, Richarda Krajča, Marka Ebena, Evy Holubové či Petra Fejka. Hlasovat v anketě bude vedle internetových stránek televize možno také prostřednictvím kupónů, které budou v dostání v knihovnách po celé České republice.

„Čtení je ve své podstatě osamělá záležitost. Člověk, který čte, si v sobě vytváří film, ve kterém je sám hlavním hercem i režisérem,“ řekl Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze. „Díky knihovnám a pořadům jako je Kniha mého srdce se můžeme nad literaturou scházet s ostatními. Osamělé čtení tak dostává nový sociální rozměr.“

Zúčastníte se české volby nejlepšího beletristického díla? Která kniha podle vás vyhraje? A jaká je ta vaše nejoblíbenější beletrie?

Reklama