Celostátní finále dětské kuchařské soutěže „Coolinaření se Zdravou 5“ proběhlo v sobotu 3. června na Plechárně v Praze na Černém Mostě. Ve čtyřech věkových kategoriích soutěžilo 20 týmů z 9 krajů České republiky. Vítězné týmy jsou z malých vesnických škol a příští víkend se za odměnu zúčastní zážitkového pobytu v Ekocentru Orlov u Příbrami.

 Úkoly: studené pohoštění a vyvážená svačina

Na tříčlenné týmy čekaly dvě soutěžní disciplíny - za úkol měly připravit před zraky odborné poroty studené pohoštění dle vlastní fantazie a dále pak z předem daných surovin sestavit nutričně vyváženou a lákavou svačinku do svačinových boxů. V porotě zasedl kuchař ze sítě restaurací  Ambiente Michal Placák, odborník na výživu RNDr. Pavel Suchánek, autorka alternativní kuchařky Zuzana Komůrková a manažerka komunikace značky Albert Barbora Vanko. Porotci hodnotili nápad, kreativní ztvárnění, složení i výslednou prezentaci pokrmu.

Manažerka projektu Zdravá 5 Eva Nepokojová vyzdvihla jak nápady, tak zručnost všech soutěžících: „Byli jsme nadšeni nápady i kvalitou přípravy všech týmů, které byly zase o kousek profesionálnější než v předešlých ročnících. Viděli jsme úžasná aranžmá pokrmů a dokonale připravené kostýmy. Je vidět, že děti příprava zdravého pohoštění baví a umí jím udělat radost sobě i ostatním.“

krab

Vítěze čeká víkend plný zážitků

Kategorie Mateřské školy: Tým Čiperky z MŠ Ořechov na Vysočině

Kategorie 1. stupeň ZŠ: Tým Školní družina ze ZŠ Studnice v Královéhradeckém kraji

Kategorie 2. stupeň ZŠ: Tým Hledá se krab ze ZŠ Drahotuše v Olomouckém kraji

Kategorie Dětské domovy a volnočasová zařízení: Tým Mosťandy z Dětského domova v Mostě

Letošní pátý ročník dětské kuchařské soutěže „Coolinaření se Zdravou 5“ byl obohacený o sociální rozměr. Soutěžící měli v základním kole za úkol navrhnout, komu připravené pohoštění darují a udělají mu tak radost. Smyslem soutěže je podpořit zájem o domácí přípravu jednoduchých zdravých pokrmů, ale také společenský kontext stolování. Coolinaření organizuje Nadační fond Albert prostřednictvím svého unikátního vzdělávacího projektu Zdravá 5.

Více o průběhu finále i týmech naleznete na www.zdrava5.cz/kucharska-soutez.

Reklama