Čím jsem starší, tím více si vybírám spíš zábavnější snímky, v podstatě nejraději klasické komedie. Programově se vyhýbám válečným filmům, hororům, různým střílecím fantasmagoriím a televizním zprávám... Na druhou stranu občas je dobré být v jistých záležitostech v obraze, připomenout si historii a špatné lidské vlastnosti, které ničí svět a normální lidi.

Připravila jsem dnes pro vás výběr filmů, které jsem v poslední době viděla a které jsou těmi výjimkami, potvrzujícími pravidlo, jež jsem uvedla v první větě nahoře.

Zhlédla jsem je, popřemýšlela o nich a byla vděčná, že není tady a teď u nás tak zle, jak se říká... A že mám kolem sebe povětšinou skvělé lidi.

Kolonie

Půvabná Emma Watson, jež už dávno vyrostla ze střevíčků Hermiony Grangerové, se dostává shodou okolností (špatné místo ve špatný čas) do nezáviděníhodné situace. A protože je to stále holka odvážná (stejně jako v Harry Potterovi) rozhodne se pro přímo ďábelský plán...

Kolonie, CinemArt a.s.

Snímek se odehrává v roce 1973 v Chile, kde za vydatného přispění tehdejšího prezidenta vznikají hrůzostrašné „tábory“. A právě do jednoho takového - kolonie Dignidad - se hlavní hrdinka vydává hledat svého ztraceného milého.

Jde o drama inspirované skutečnými událostmi. V kolonii docházelo k mučení Pinochetových odpůrců a k sexuálnímu zneužívání dětí. V roce 1997 zakladatel sekty Paul Schäfer z Chile uprchl a v roce 2005 byl zatčen v Argentině. Během několika procesů s ním a jeho spolupachateli vyšetřovatelé odhalili, že se v kolonii skrývali i hledaní nacističtí zločinci, včetně nechvalně proslulého doktora Mengeleho, a že tajná služba diktátora Pinocheta kolonii pravidelně využívala jako tajnou mučírnu politických vězňů.

Švadlena

Jak moc dokáže ublížit lidská závist? A jak se takovou sebrankou, která neumí bez ní žít, vypořádat? Tak o tom je film režisérky Jocelyn Moorhouse, jenž si zaslouží vaši pozornost.

Okouzlující Kate Winslet v hlavní roli se vrací ze světa, kam byla nedobrovolně odvlečena jako dítě, do svého rodného maloměsta v zapadákově v Austrálii. Tady zažila těžké a špatné časy kvůli lidem, kteří byli omezení, zlí, závistiví... a nebáli se lhát a škodit.

Jejich činy zničily dětství nejen ústřední postavě, ale také život její matky.

Švadlena, Bontonfilm

Jako bůh pomsty v tarantinovském duchu se hlavní hrdinka vypořádává s těmi, kdo se k ní kdysi nezachovali hezky. A že jich bylo. Ve jménu hesla „pomsta je zpátky v módě“, které vtipně přibližuje její dovednosti i záměry, jsou její zbraní šicí stroj a styl, jenž se naučila v pařížských salónech, pro které šila.

  • A pozor - jedna bonusová scéna, která vám dá na chvíli vydechnout - Liam Hemsworth odkládá oděv, aby jej švadlena mohla přeměřit. Asi není třeba dodávat, že on je jednou z mála kladných postav.

Chlapec v pruhovaném pyžamu

Jako poslední chci zmínit starší film (2009), který na mě opravdu hluboce zapůsobil. Vykresluje totiž hrůzným a geniálním způsobem situace, kterou si nedovedeme představit, a přesto patří do naší nedávné historie...

Drama podle románu Johna Boynea ukazuje nejen z nevšedního úhlu nesmyslnost a zničující důsledky války, ale také brutalitu, která se může probudit v lidech, kteří žijí zdánlivě normální život jako my - a prožívají šťastné chvíle se svými dětmi.

Co dodat? Snad jen že „válka je vůl“!

Přečtěte si také:

Reklama