Blíží se pomalu očekávaný čas prázdnin a dovolených, na který se těšíme, ať už se nacházíme v jakémkoliv životní etapě. A i když s věkem postupně ubývá to zvláštní kouzlo a prostě jde často jen o volné dny spojené s odpočinkem a cestováním, ty letní lásky a dětské fantazie tam stále někde jsou…

Pojďme si tu zvláštní atmosféru letních dní a nocí připomenout prostřednictvím několika filmů, které neztrácejí nic ze svého půvabu a kde tu charakteristickou pohodu cítíme v každém záběru.

Pomáda

Na rovinu si řekněme, že ne všechny letní lásky končí happyendem. Obvykle nám po nich zůstane jen usušená růže či jiná vybledlá vzpomínka.

  • Vytěžit jednoduché téma letní lásky dovedli tvůrci muzikálu Pomáda na sto procent. A nechce se tomu ani věřit, že to bude zanedlouho skoro čtyřicet let, kdy se Olivia Newton-John a John Travolta trvale zapsali do dějin filmu a populární hudby.

Léto s kovbojem

Také druhý náš tip pochází ze stejných let. Odehrává se však na české vesnici a dává tudíž nahlédnout více do atmosféry, která je nám bližší. Navíc ve společnosti Daniely Kolářové a Jaromíra Hanzlíka zapomenete na hodinu a půl na všechny vaše starosti...

  • A pokud se vám nechce spojovat dovolenou s romantickým románkem, pak doporučuji nestárnoucí snímek plný pohody a svěžího venkovského vzduchu Na samotě u lesa.

Prázdniny v Římě

Nejen děti a obyčejní smrtelníci potřebují prázdniny a dovolené. Občas si takový oddych zasluhuje i princezna, která sice vlastně nic nedělá, ale nikdy také nemá čas jen pro sebe.

Má smysl něco víc psát o filmu, který snad proslavil Řím víc než jeho dějiny? (no ano, dělám si legraci, nebo ne?)

Přes neuvěřitelných šedesát let nás dojímají scénky, v kterých to stydlivě jiskří mezi Gregory Peckem a Audrey Hepburn a ve mně osobně vždy probouzí touhu projít se aspoň po těch místech...

Italské prázdniny

Pokud nechcete jet do Věčného města sama, nadchněte pro Řím svoji teenegerku. Bez problémů se to podaří díky snímku s populární Hilary Duff, která má svou verzi romantických prázdnin v Římě. A je to docela zábava.

  • CD s muzikou z filmu jí přibalte na cestu!

Jíst, meditovat, milovat

A na závěr musíme zmínit snímek, který zapříčinil v době své největší slávy hromadnou migraci. Stovky amerických a evropských žen chtěly prostě jíst, meditovat a milovat... a tak se vydávaly na cestu k lepším a jiným zítřkům jako hlavní hrdinka filmu.

Osobně doporučuji si na dovolenou zabalit spíš stejnojmennou knihu. Vydrží vám na delší čas a navíc je - jak už to tak bývá - lepší než film.

Hezké léto všem.

Přečtěte si také:

Reklama