Režisérka Maria Procházková se filmem nejen obrazně řečeno živí, ale patří také k velkým filmovým fanoušků. Takže její odpovědi na otázku Co tě naposledy zaujalo na stříbrném plátně a proč - si zaslouží vaši pozornost!!!

Přece jen se snažím sledovat filmové dění, a tak mám z posledních dnů několik filmových zážitků:

1) S obavami jsem byla na Království nebeském a přišlo mi to jako pěkný hollywoodský film. Pěkný proto, že opravdu bylo na co koukat, i obsazení bylo fajn, ale nějak mě to nebralo. Chvílemi jsou tam dobré dialogy, ale jinak je děj poskládán ze snůšky detailů, přes které se dozvíte vše podstatné. To by samozřejmě nevadilo, ostatně práce s detaily je základ filmového řemesla, ale ony tam byly právě jen ty detaily a podstatnosti, nic navíc. Žádné budování atmosféry, žádný druhý plán, jen Orlando Bloom v detailu. Válečné scény byly tak umělecky a stylizovaně zpracované, že už to nebyl boj a v závěru jsem si říkala, že je to vlastně „nízkorozpočtový“ velkofilm :-)

2) Další filmová záležitost je ze zcela jiného soudku: Byla jsem na premiéře dokumentárního filmu Věry Chytilové Pátrání po Ester, který je teď v kinech v DVD distribuci. Je to film o významné dámě českého filmu, přítelkyni a spolupracovnici Věry Chytilové, o výtvarnici Ester Krumbachové. A to se prostě musí vidět! Vážení pánové našeho kulturního světa se bez rozdílu věku stávají kluky, když s úsměvem na rtech a jiskřičkami v očích vzpomínají stále ještě pod vlivem fascinace kouzlem osobnosti na tuto neobvyklou ženu. Osobně jsem ji bohužel neznala a po tomto dokumentu toho lituji ještě víc. Je to neobvyklý příběh neobvyklého člověka.

3) A do třetice: Nepovedlo se mi v kinech stihnout rychle zmizevší film „Dveře v podlaze“, tak jsem to teď dohnala na videu. Rozhodně jsem nebyla zklamaná a případným divákům doporučuji pečlivě projít veškeré bonusy. Když to shrnu: komorní, ale silný promyšleně vyprávěný příběh s Jeffem Bridgesem, Kim Basingerovou a výborně obsazenou dětskou rolí.

4) A teď se mi už hrnou další filmy z posledních dní, třeba tuhle dávali v televizi znovu skvělý Dům duchů s Jeremy Ironsem a Meryl Streepovou… Ale už toho nechme, nebo nikdy neskončíme :-)  

Velký rozhovor s Mariou Procházkovou vám přineseme už v zítřejším vydání!!!

Reklama