kill

Jedna teorie tvrdí, že podobné přitahuje podobné. Když myslíte na své dluhy, přijde vám další složenka. Pokud jste v duchu přesvědčená, že vám to dnes opravdu sekne, i vaše okolí vás bude obdivovat. Potkáte-li někoho, koho jste dlouho neviděla, řeknete si: „Páni, já dnes potkávám staré známé.“ Spolehněte se, že ten den se vám ozve ještě nějaký další. Tahle věc je fajn, zřejmě i funguje a dá se dobře využít.

Co se ovšem stane, když například točíte děsivý horor? Pár filmařů o tom ví své. Přichází Satan, Batman: Temný rytíř, Vymítač ďábla, Poltergeist, Vrána. To je jen několik filmů, které při natáčení provázely nevysvětlitelné záhady, náhody, nehody a bohužel také četná úmrtí. Pojďme se blíže podívat na historii posledních dvou jmenovaných.

Vrána

Film vrána byl natočen podle komiksu, jenž vznikl za velmi ponurých okolností, a jeho pozdější pověst mu na tajemnosti jen přidala. Autorem komiksu je Jamese O'Barr. Po tragické smrti životní lásky, kterou zabil opilý řidič dodávky, se O’Barr pustil do díla. Vrána pro něj byla formou arteterapie. Chtěl se vypsat ze své svíravé bolesti, prázdnoty a touhy po pomstě. Dal autor do vínku knize tolik negativní energie, že Vrána později škodila svým vydavatelům i filmařskému štábu? Například nakladatel v Česku musel komiks na vlastní náklady přetisknout, protože se bez zjevné příčiny vyplnily vnitřky písmen. Nikdy předtím ani potom se to nestalo.

Natáčení Vrány však bylo ještě tragičtější. První den málem uhořel technik, další filmař si propíchnul ruku šroubovákem a kaskadéra museli vyměnit, protože si během natáčení zlámal žebra. Dodávka plná vybavení z ničeho nic vzplála.

Už zbývalo natočit jen několik scén. Když točili scénu, která je paradoxně jako jedna z prvních, při níž Fun Boy střílí na Erika, kterého ztvárnil Brandona Lee. Z pistole vyšel výstřel a Brandon zůstal ležet v kaluži krve. Přesně tak, jak to mělo být. Jenže po režisérově výkřiku „Stop! Dobrý,“  ležel dál. Ta krev byla jeho vlastní. V bezvědomí byl převezen do nemocnice, kde po několika hodinách svůj boj o život prohrál. Záběry z nehody byly okamžitě zničeny a zbývající scény dotočil náhradník. Dodnes se uspokojivě nevysvětlilo, jak došlo k záměně filmový rekvizity za skutečnou zbraň.

Poltergeist I., II. a III.

Tato série filmů z osmdesátých let, která je diváky a milovníky „béčkových“ hororů poměrně dobře hodnocena, balancuje na hranici komedie či parodie na horor. Jednu věc Poltergeistům ovšem upřít nemůžeme. Tajemnou pověst, které ho provází a která je ještě o stupeň hovorovější než film samotný. Tři díly Poltergeista si vyžádaly čtyři lidské životy.

Will Sampson, jeden z představitelů, se prý už během natáčení prvního dílu nechal slyšet, že je film prokletý a neměl by vůbec vzniknout. Kolegy, kteří se mu tehdy vysmáli, znejistí první událost. Krátce po natočení je zavražděna vlastním přítelem jedna z představitelek Dominique Dunne. Druhý díl dá Sampsonovi za pravdu. Při jeho natáčení jsou dokonce povolání exorcisté. Není to nic platné, dva lidé umírají. Sám Sampson, který ve filmu i ve skutečnosti zahání zlé duchy, umírá po operaci na selhání ledvin. Na premiére dvojky chybí také Julian Beck. Zemřel na rakovinu žaludku.

Premiéry třetího dílu se nedočká mladičká herečka a hlavní hvězda celé série, dvanáctiletá Heather O´Rourke. 1. února ráno se chystala do školy, když zkolabovala. Cestou do nemocnice měla srdeční zástavu.  Lékaři zjistili, že jí prasklo střevo, operovali ji okamžitě, ale tělo už se z rozsáhlé infekce nevzpamatovalo. Zemřela odpoledne.

T.M.A.

Zajímavé věci se děly prý i při natáčení českého hororu T.M.A. Natáčení probíhalo v ponurém domě ve Valeči, kde podle filmového štábu vládla magická atmosféra. „Ten dům byl nějakým způsobem divný. Já jsem hluboce nevěřící člověk na zjevy atd. Ale tam se například vypnula světla z nepochopitelných důvodů. Osvětlovači a zvukaři měli strach a děly se tam opravdu nečekané věci,“ řekl režisér Juraj Herz. Na natáčení dorazil dokonce exorcista, který štábu vypověděl, že se v domě kdysi někdo oběsil a jeho duše tam byla stále přítomná. Tato zpráva proběhla médii těsně před premiérou filmu. Můžeme jen hádat, nakolik je to pravda a nakolik jen marketingový tah. Alespoň nikdo neumřel!

Reklama