Pokud máte pravidelnou menstruaci, už tři dny po termínu měsíčků by měly gravitesty (běžně dostupné v lékárnách) asi s 95% spolehlivosti prokázat případné těhotenství. Ale pozor – i ten nejdražší gravitest se může splést, proto ho raději zopakujte, sledujte své pocity (ty většinou nelžou) a s návštěvou gynekologa zbytečně neotálejte. Nechceme vás zbytečně strašit, ale i při pozitivním výsledku se mohou někdy vyskytnout nečekané okolnosti, jako například mimoděložní těhotenství.
Gynekolog vás pak pošle na krevní těhotenské testy a provede komplexní vyšetření, v ideálním případě včetně ultrazvuku (ne všichni gynekologové zatím mají ultrazvukový přístroj k dispozici přímo v ordinaci) – ten prokáže jednoznačně těhotenství, jeho délku a případné komplikace.
Po zdárném absolvování první návštěvy se stanete majitelkou rostoucího bříška a těhotenské průkazky. Tam lékař při vašich dalších návštěvách zapisuje všechny důležité údaje o vás i o miminku. Když jste oba v pořádku, docházíte pravidelně do těhotenské poradny jednou za 3 - 4 týdny, od 28. týdne gravidity se intervaly zkracují na 14 dní.
Vždy s sebou přinesete ranní moč (zjišťuje se v ní přítomnost bílkoviny, cukru a krve), sestra vám změří tlak, lékař se vyptá na váš celkový stav, nevolnosti, bolesti a zjišťuje, zda nemáte otoky nohou a bolesti v zádech. Také průběžně kontroluje vaši váhu – přiměřený přírůstek za celé těhotenství by neměl přesáhnout 10 až 12 kg! Oba extrémy (nepřibírání a nárůst o 20 a více kilo) signalizují problémy.